
Dve ženy kráčajú okolo zničených budov v tureckej provincii Afyon niekoľko hodín po zemetrasení. FOTO - REUTERS
Podľa agentúry AP sa pri otrasoch pôdy v strednej časti krajiny v provincii Afyon zrútili desiatky domov. Podľa očitých svedkov niektorí ľudia prepadli panike a začali vyskakovať z okien a balkónov ohrozených obydlí.
„Vďaka tomu, že je nedeľa a obchody sú zatvorené, nedošlo k ešte väčšej katastrofe,“ povedal minister verejných prác Abdulkadír Akcan. Mnohými z poškodených domov sú totiž práve obchody a úrady.
Turecká vláda, ktorá bola predtým kritizovaná, že pomaly reaguje na prírodné pohromy, tentoraz okamžite poslala do postihnutého regiónu tritisíc pokrývok a tisíc stanov a vojaci pripravujú pre ľudí bez strechy nad hlavou provizórne ubytovanie.
Premiér Bülent Ecevit v televízii upozornil obyvateľov, aby sa nevracali k zničeným domov. „Vaše obydlia sú poškodené a nie sú bezpečné,“ povedal turecký premiér. Väčšina z postihnutých musela stráviť najbližšie hodiny na slnečnom, ale studenom zimnom vzduchu.
Zemetrasenie nespôsobilo také veľké škody ako v roku 1999 v husto obývaných mestách na severozápade krajiny. Mnoho ľudí v strede krajiny žije na farmách alebo v nízkych domoch postavených z pálených tehál a dreva.
V jednej miestnej nemocnici lekári presunuli pacientov do záhrady, aby ich chránili pred ďalšími možnými otrasmi pôdy. Telefónne linky v provincii Afyon sú preťažené, lebo zúfalí ľudia sa snažia dovolať svojim príbuzným v miestach nešťastia.
Zemetrasenie zaznamenali aj v centrálnych provinciách Ankara, Burdur, Isparta, Eskisehir, Kocaeli a Sakarya.
Grécko, ktoré nemá s Tureckom práve najpriateľskejšie vzťahy, okamžite ponúklo svojich záchranárov. Oznámilo to turecké ministerstvo zahraničia.
Otrasy pôdy sú v Turecku pomerne časté. Za posledných sto rokov postihlo krajinu 56 silných zemetrasení so silou šesť a viac magnitúd. Počas týchto ničivých otrasov zeme zahynulo necelých 80-tisíc osôb. Najsilnejšie zemetrasenie so silou 7,9 magnitúdy sa odohralo v roku 1939 v regióne mesta Erzincan. Vtedy tam zahynulo približne 33-tisíc ľudí.
Posledné dve najničivejšie zemetrasenia postihli Turecko v auguste a v novembri 1999 a vyžiadali si 18-tisíc obetí. V provincii Afyon, ktorú včera ráno postihlo silné zemetrasenie, zaznamenali posledný silný otras so silou 5,1 magnitúda v roku 1914. Toto zemetrasenie si vyžiadalo štyristo mŕtvych.
Autor: peb, čtk