Sponzoring v športe - u nás zatiaľ nezáujem

Sponzoring je témou, o ktorú u nás nie je veľký záujem. Ani na verejnosti, ani u predstaviteľov športových klubov. Na Slovensku v porovnaní s inými európskymi štátmi, ako napríklad Nemeckom, sa tento typ marketingu ešte priveľmi nepresadil. Či je príčino

u nezáujmu a nepripravenosti nevedomosť, alebo sa za tým skrýva niečo hlbšie, sa nám pokúsil objasniť manažér športovo-marketingovej agentúry Šport Progress MARIÁN VAVROVIČ.

Čo je podľa vás príčinou nezáujmu verejnosti o sponzoring?


Neviem, do akej miery by sa verejnosť mala zaujímať o sponzoring. Myslím si, že ani public relations, ani marketing ju v podstate nezaujímajú. To je parketa pre marketingových a sponzoringových manažérov. Myslím si, že spojenie spoločnosti či značky so sponzorovaným podujatím, tímom alebo osobou verejnosť vníma rovnako, ako klasickú reklamu. Samozrejme, jej efekt záleží na prevedení a efektívnom zásahu cieľovej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Prečo sa v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi u nás marketing prostredníctvom športu zatiaľ nepresadil?


Slovensko je ešte stále v určitých veciach špecifické. Dlhodobo sa nevytváral tlak na odbornú verejnosť, aby sa marketing prostredníctvom športu robil na profesionálnejšej úrovni. Samozrejme, že v nejakej forme existuje už dávno. Tak, ako sa vyvíjajú spoločnosti, vyvíja sa aj ich marketingová komunikácia. V niektorých nadnárodných spoločnostiach existujú aj sponzoringoví manažéri a niekde dokonca aj oddelenie sponzoringu. Ide hlavne o spoločnosti, ako je Heineken Slovensko, Orange, T-Mobile a pod. V takýchto spoločnostiach už existujú presné stratégie, pri tvorbe ktorých vychádzajú aj z poznatkov svojich spoločností v zahraničí, respektíve často nadväzujú na líniu korporačnej stratégie. Čo je dôležité - tieto spoločnosti si takéto marketingové aktivity vyhodnocujú a prispôsobujú výsledkom prieskumov a marketingovým cieľom.

SkryťVypnúť reklamu


Čo je výhodou sponzoringu?


Výhoda spočíva v špecifickej komunikácii a spojení spoločnosti s vybranou oblasťou sponzoringu. Prostredníctvom sponzoringu oslovíte cieľovú skupinu, ktorá odmieta klasické formy reklamy. Komunikujete s konzumentom cez emócie, a tie sú z pohľadu marketingu veľmi dôležité. Sponzoring vyvoláva interakciu, napätie, ale aj zábavu. Prostredníctvom dobre nastaveného sponzoringu môžete veľmi efektívne meniť imidž a zvyšovať nárast informovanosti o spoločnosti. Sponzoring priraďuje značke nové hodnoty, samozrejme, záleží na tom, o aký druh sponzoringu ide (charita, kultúra, šport).



Prečo si predstavitelia športových klubov nevšimli výhody sponzoringu?


V športových kluboch funguje sponzoring rôznorodo. Je taký efektívny, ako to od neho vyžadujú sponzori a trhové prostredie. Je pravda, že kluby robia veľa zmien na postoch hráčov či trénerov, ale iba veľmi málo v oblasti marketingu (až na výnimky). Niekedy sa čudujem, že majitelia klubov, ktorí sú veľmi striktní a úspešní vo svojom podnikaní, si tu nevedia presadiť fungovanie manažmentu a marketingu. Na druhej strane si myslím, že transformácia klubov na akciové spoločnosti prispieva k zlepšeniu situácie. Samozrejme, že podmienky, v akých musia niektoré kluby fungovať, im nezávidím. Očakávam, že situácia sa môže zásadne zmeniť vytvorením fungujúcich marketingových oddelení v kluboch, ktoré zatiaľ prevažne neexistujú.

SkryťVypnúť reklamu


Má sponzoring nejaké riziká?


Riziká sa môžu nazbierať, ak sa sponzorovanému tímu alebo osobe práve dlhodobo nedarí. Alebo ak sa vyskytne nejaký škandál, ako napríklad v Čechách okolo futbalu s podplácaním rozhodcov. Aj v rámci sponzoringu sa dajú takéto negatíva minimalizovať a niekedy sa z toho dá dokonca aj vyťažiť.



Prečo ľudia vnímajú sponzoring negatívne a aké sú protiargumenty?


Na Slovensku sa sponzoring ešte niekedy vníma ako mecenášstvo. Samozrejme, niekedy to tak aj funguje. Možno práve preto sa stretávame s tým, že niektorí ľudia pristupujú k výberu sponzoringu iba na základe svojich emócií, a tak ho aj hodnotia. Niektoré spoločnosti sa boja vstúpiť do sponzoringu, lebo nevedia, čo im prinesie, a nevedia, ako merať jeho efektivitu. Aj na tieto parametre však už existujú nástroje merania.

SkryťVypnúť reklamu


Autor: Deana Franiaková,Daniel Bazany

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 590
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 258
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 152
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 028
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 245
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 868
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 200
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu