Väčšina ľudí vo svete očakáva priaznivý prínos globalizácie

New York 2. februára (TASR) - Väčšina ľudí v krajinách sveta je presvedčená, že globalizácia obchodu a financií zvýši osobnú životnú úroveň, hoci na ...

New York 2. februára (TASR) - Väčšina ľudí v krajinách sveta je presvedčená, že globalizácia obchodu a financií zvýši osobnú životnú úroveň, hoci na druhej strane vidia rozšírenie svetovej chudoby a poškodenie životného prostredia.

Prieskum Svetového ekonomického fóra medzi 25 000 ľuďmi z 25 krajín, ktoré predstavujú dve tretiny svetovej populácie, zistil, že obyvatelia chudobnejších štátov síce s veľkou nádejou pozerajú na globalizáciu, no táto nádej je mimoriadne krehká. Prieskum, popisovaný ako najväčší z hľadiska postoja verejnosti k horúcej téme, ktorá vyvolala protesty po celej planéte, zistil, že podpora pre väčšiu integráciu sveta by sa mohla upevniť v prípade krokov pri riešení chudoby, prístupu na svetové trhy a rozvoji trhov práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia prišla k záveru, že väčšina ľudí v 19 z 25 štátov má pozitívny pohľad na globalizáciu, definovanú autormi ako väčší objem obchodu a investícií medzi krajinami.

Najsilnejšie presvedčenie, že globalizácia bude mať pozitívny dosah na najbližšiu rodinu, preukázali respondenti v Severnej Amerike, severnej Európe a rozvojových krajinách v Ázii.

Štáty, ktoré nedávno zažili hospodársku a finančnú turbulenciu, napríklad, Turecko a Argentína, mali jednoznačne negatívny postoj. Najpesimistickejšou krajinou sa stalo Turecko, kde 61% z 1 000 opýtaných malo negatívny názor na globalizáciu a podporu jej vyjadrilo len 27%.

Najdychtivejšími prívržencami globalizácie sa stali Holanďania, z ktorých 87% vyjadrilo "áno" globalizácii a len 13% ju odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Z globálneho hľadiska prieskum zistil, že 60% respondentov je presvedčených, že globalizácia zlepší kvalitu života ich rodín a obohatí kultúrny život národa. Presvedčenie, že globalizácia otvorí prístup na zahraničné trhy, vyjadrilo 66% opýtaných a 57% si myslí, že povedie k väčšej demokracii, osobnej slobode a posilneniu ľudských práv. Tento výsledok pritom odporuje argumentu antiglobalizačných skupín, že ľudské práva sú často degradované rastúcou silou bohatých krajín a korporácií.

Na druhej strane väčšina respondentov zdieľa názor antiglobalistov, že chudoba vo svete sa zvýši, kvalita životného prostredia sa zhorší a pracovné miesta sa budú strácať. Predstaviteľ Svetového ekonomického fóra Richard Saman upozornil, že upevnenie podpory pre globalizáciu vyžaduje aktívne riešenie týchto otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa výsledkov prieskumu 62% obyvateľov najbohatších štátov sveta si myslí, že globalizácia neprinesie chudobnejším krajinám také výhody, ako bohatým a len 33% s týmto názorom nesúhlasí. Naproti tomu 52% respondentov v chudobnejších štátoch očakáva rovnaké výhody a len 38% je k tejto otázke skeptických.

Ako informuje agentúra Reuters, prieskum viedla kanadská spoločnosť Environics International Ltd. v spolupráci s firmami v 25 sledovaných krajinách. Názory respondentov sa zbierali telefonicky a v chudobnejších štátoch osobnými rozhovormi s 1 000 ľuďmi v každej krajine. Prieskum má chybu tri percentá.

Organizátori prieskumu priznali nedostatok, a to neúčasť arabských krajín. Navyše v niektorých štátoch sa vyhli politicky citlivým otázkam, napríklad, v Číne, kde sú verejné demonštrácie zakázané, sa nepýtali na úroveň podpory antiglobalistom.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum pokrýval Argentínu, Austráliu, Brazíliu, Čínu, Francúzsko, Holandsko, Chile, Indiu, Indonéziu, Japonsko, Juhoafrickú republiku, Kanadu, Katar, Kazachstan, Kórejskú republiku, Mexiko, Nigériu, Nemecko, Rusko, Španielsko, Taliansko, Turecko, USA, Veľkú Britániu a Venezuelu.

* 1 sov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu