Ak má občan v rukách rozhodnutie súdu, ktoré bolo zrušené alebo zmenené pre nezákonnosť, môže sa obrátiť na štát so žiadosťou o náhradu škody. Svoj nárok musí predbežne prerokovať s ministerstvom spravodlivosti. Od podania žiadosti plynie šesťmesačná lehota, počas ktorej má dôjsť medzi občanom a štátom k dohode. Ak štát nárok občana neuzná, nasleduje žaloba na súd. Smerovať musí Slovenskej republike a podať ju treba na súd, v ktorého obvode došlo k spôsobeniu škody.
Podobný postup by mal byť aj pri prieťahoch v konaní. Aj napriek tomu, že sú na súdoch časté, neplatil za ne ešte ani jeden sudca. Podľa zákona o náhrade za škodu je síce žalovanou stranou štát v zastúpení ministerstvom, ale to si následne vzniknutú škodu v plnej výške dá preplatiť sudcom.
V praxi sa to ešte nestalo. "Zákon platí len od júla minulého roku a zodpovednosť sudcu musí byť potvrdená v disciplinárnom konaní, a ešte ani jedno takéto disciplinárne konanie nie je právoplatne skončené," povedal hovorca rezortu spravodlivosti Richard Fides. To znamená, že až keď disciplinárny senát rozhodne, že sudca zavinil prieťahy zo subjektívnych dôvodov, bude osobne zodpovedať za spôsobenú škodu.
Sudcovia majú v súčasnosti problém, ak sa proti tejto hrozbe chcú poistiť. Poisťovne nie sú ochotné ísť do takéhoto rizika. "Ministerstvo spravodlivosti má rokovanie s niektorými poisťovňami, ktoré by boli ochotné sudcov na tento účel poisťovať," uviedol Fides.