Katastru v minulosti spôsobovali problémy nové kompetencie a nedostatok ľudí. FOTO - ARCHÍV SME |
Podľa šéfa katastrálneho odboru Úradu geodézie, katastra a kartografie Mateja Badu nie sú výnimkou ani prípady, keď ľudia možnosť uplatniť si náhradu škody zneužívajú. Tvrdí, že problém s premeškaním lehôt na správach katastra sa už na väčšine Slovenska odstránil, problémovou zostáva Bratislava.
"V ostatných regiónoch Slovenska sme sa zbavili starých prípadov," vraví Bada.
Katastru spôsobili v minulosti problémy nové kompetencie a nedostatok ľudí. Už minulý rok jeho predstavitelia vrátane Badu varovali, že ak bude zamestnancom po nadobudnutí účinnosti zákona o náhrade za škodu hroziť možnosť, že budú za svoje chyby v plnej miere platiť, zo zamestnania odídu. Včera Bada potvrdil, že najmä v Bratislave je veľká fluktuácia pracovníkov. "Nikto tam nezostane, je tam obrovský nápor práce, úžasná zodpovednosť," vyhlásil. Mladí ľudia dávajú prednosť ľahšie zarobeným peniazom.
Medzi ľuďmi, čo si uplatňujú náhradu škody, je asi rekordérom Peter Filo z Ilavy. Od katastra chce vysúdiť 380 miliónov korún. Jeho prípad sa začal ešte v roku 1994. Vtedy podnikal a katastrálny odbor Okresného úradu v Ilave ho vraj svojím rozhodnutím pripravil o dielne, v ktorých mal aj zariadenie na umelecké stolárstvo a rezbárstvo.
"Taká je škoda, ktorá mi vznikla," zdôvodňuje Filo, prečo žiada takú vysokú sumu. "Bolo tam zamestnaných 30 ľudí, malo byť 80. Odvtedy nepodnikám," povedal. Tvrdí, že v roku 1999 mu dal okresný súd za pravdu a označil postup katastrálneho odboru za nezákonný.