Člen irackej národnej gardy gestikuluje na mieste výbuchu, po ktorom zomrel najstarší iracký poslanec Dárí Ali al-Fajad a jeho traja bodyguardi. FOTO - REUTERS |
V Iraku včera zabili teroristi najstaršieho poslanca parlamentu, odohralo sa niekoľko samovražedných útokov. Podľa agentúry Reuters strieľali na juhu krajiny policajti na demonštrantov a koalícia spustila štvrtú ofenzívu proti odboju od mája.
Americký prezident George Bush mal nadránom nášho času presviedčať Američanov, že v Iraku ešte treba vydržať, lebo demokracia a jej hodnoty sú dôležitá vec. Viac ako polovica Američanov si pritom podľa prieskumu televízie ABC myslí, že vláda ich pred vojnou v Iraku vedome zavádzala. Stále však väčšina z nich nechce, aby vojaci z Iraku zutekali pod paľbou teroristov.
Bushov prejav bol načasovaný na prvé výročie odovzdania moci v krajine Iračanom a bol súčasťou širšej stratégie na presviedčanie americkej verejnosti o nevyhnutnosti úspešného zavŕšenia americkej misie v Iraku.
Bush chcel podľa amerických médií vojnu v Iraku navliecť na oveľa "obľúbenejšiu" a akceptovateľnú vojnu proti terorizmu. Mal tiež hovoriť o demokracii a politických úspechoch v Iraku. Napríklad o nadšených Iračanoch, čo dlhé hodiny stáli pred volebnými miestnosťami.
Nemal sa ani vyhnúť zmienke o ťažkých amerických stratách. Potom sa mal stretnúť s niektorými z rodičov 1700 vojakov, ktorí v Iraku padli. Prevažná väčšina z nich zahynula potom, ako Bush v máji 2003 ohlásil koniec hlavných bojov v Iraku.
Napriek stratám na životoch a svojej popularite mal Bush tvrdiť, že svoju taktiku v Iraku nebude meniť. A nečakalo sa, že by povedal dátum odchodu vojakov. Doteraz vždy len opakuje, že nastane, keď budú irackí vojaci pripravení zvládnuť odboj sami.
Podľa amerických analytikov má Bush ešte šance zvrátiť americkú verejnú mienku, aj keď to bude ťažké. V súčasnosti mu dôveruje len 51 percent Američanov. To ešte nie je dno. V čase najväčšej krízy, keď stratili demokrati väčšinu v Kongrese, mal jeho predchodca Bill Clinton len 34-percentnú podporu. Problém však je, že Bushovi príliš nepomáhajú jeho ľudia a Američanov len uvádzajú do zmätku. Viceprezident Dick Cheney napríklad tvrdil, že odboj v Iraku už má len posledné kŕče, kým minister obrany Donald Rumsfeld hovoril možno až o 12 rokoch boja s militantmi.
V Iraku si včera výročie odovzdania moci príliš nepripomínali. Prezident Džalál Talabání prijal západných diplomatov, mnohí Iračania ani nevedeli, čo sa deje. (mik)