Amnesty International musela v júni 2004 proti väzneniu Jurija Bandaževského protestovať minimálne 50 metrov od bieloruskej ambasády. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Organizácia chcela vyjadriť nesúhlas s väznením bieloruského vedca, ktorý skúma následky výbuchu ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ.
Hoci Amnesty demonštráciu riadne ohlásila, Úrad na ochranu ústavných činiteľov zatarasil vstup na Kuzmányho ulicu, kde ambasáda sídli a demonštrantov tam kvôli bezpečnosti ľudí z ambasády nevpustil.
"Podľa Najvyššieho súdu nemôže polícia fakticky a ani právne brániť výkonu zhromažďovacieho práva, pretože ju na to žiaden zákon nesplnomocnil," povedal advokát Tomáš Kamenec, ktorý Amnesty na súde zastupoval. Jediný, kto môže podľa neho demonštráciu zakázať, je obec. Polícia môže zasiahnuť iba vtedy, ak je rušený verejný poriadok alebo pri inej nezákonnej činnosti.
Šéf ochrankárov Ján Packa povedal, že výsledok súdu zatiaľ nevidel. Ide však podľa neho len o právny názor Najvyššieho súdu. Stále si myslí, že konal správne.
Packa pred rokom povedal toto: "Mohla byť ohrozená bezpečnosť. Nikto z Amnesty International mi nezaručí, že nie. Nie je to slobodne prístupná pôda ako pole niekde na lúke."
Zástupca polície na súde obhajoval postup štátnych orgánov rozsiahlou správou o hrozbe terorizmu vo svete, ktorá sa zvýšila po 11. septembri 2001. V správe hovoril, že aj ambasády sú možným cieľom, tie na Slovensku nevynímajúc, keďže je súčasťou protiteroristickej koalície. Správa spomína aj teroristov v Čečensku a to, že Bielorusko ako spojenec Ruska je tiež ohrozené.
Hovorkyňa Amnesty Ingrid Králová povedala, že rozhodnutie privítali o to viac, že cez víkend začali kampaň proti mučeniu vo "vojne s terorizmom". Zarazilo ju, že ministerstvo vnútra zdôvodnilo policajné opatrenia bojom proti terorizmu. "Vo svojich kampaniach upozorňujeme, že v celom svete dnes namiesto dodržiavania zákonov panuje strach," povedala. Ľudia sú podľa nej ochotní porušovanie ľudských práv považovať za ochranu spoločnosti.
Podľa Kamenca je rozhodnutie precedensom. "Týmto sa potvrdili stanoviská ochrancov ľudských práv, ktorí namietali postup polície vo viacerých prípadoch, keď napriek riadne ohlásenému zhromaždeniu, pri ktorom neexistovali zákonné dôvody na jeho zakázanie, polícia svojím postupom znemožnila jeho konanie."
(mož)