Chris Schnor (46) začínal ako dôstojník v dánskej armáde. Do švajčiarskej životnej poisťovne Winterthur, jednej z najväčších na svete, nastúpil pred pätnástimi rokmi ako asistent riaditeľa dánskej pobočky. Od júna 2005 poisťovaciemu koncernu šéfuje priamo z ústredia v alpskom meste Winterthur. Riadi aktivity spoločnosti v 14 krajinách sveta. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Je u vás veľa ľudí, ktorí chcú robiť biznis a keď sa im pozriete do očí, pôsobia veľmi dôveryhodne, tvrdí šéf Winterthuru Chris Schnor
V takmer každej reklamnej prestávke v televízii Slováci počúvali, že môžu mať švajčiarske dôchodky. Sľubuje im ich spoločnosť Credit Suisse Life & Pensions. Svojou masívnou reklamnou kampaňou si znepriatelila konkurentov, a tí ju neprizvali do asociácie, aj štátny dozorný orgán, ktorý jej dal za text reklamných plagátov pokutu. Práve masívna reklama a široká sieť sprostredkovateľov však pomohli spoločnosti k prvenstvu na trhu dôchodkového sporenia.
Majiteľom dôchodkovej firmy Credit Suisse Life & Pensions je švajčiarska poisťovacia skupina Winterthur. Tá sa netají spokojnosťou s podnikaním na Slovensku a dáva nás za príklad svojim pobočkám v iných štátoch. Winterthur u nás investoval nemalé peniaze a verí v ich návratnosť za tri až päť rokov. "Slovensko je pre nás úspešným príbehom," tvrdí dnes šéf Winterthuru CHRIS SCHNOR.
Ste šéfom spoločnosti, ktorá operuje v štrnástich, väčšinou vyspelých krajinách. Ako vnímate Slovensko z hľadiska vášho biznisu?
Winterthur vníma túto časť Európy ako rýchlo rastúcu. Zvlášť Slovensko vychádza ako najdynamickejšie sa rozvíjajúca krajina, nielen pokiaľ ide o poisťovníctvo. Slovensko zvládlo kapitalizmus oveľa rýchlejšie ako iné krajiny.
Nakoľko bola dôchodková reforma motívom príchodu finančnej skupiny na Slovensko?
Určite to bol najhlavnejší dôvod, prečo sme sem prišli. Mali sme už dobré skúsenosti z okolitých krajín a dospeli sme k presvedčeniu, že môžeme ponúknuť rovnaké produkty aj na tomto trhu.
Ako hodnotíte slovenskú dôchodkovú reformu? Napríklad v porovnaní s inými krajinami, kde pôsobíte?
Slovenský model vnímam ako vzorový aj pre iné štáty. Bol by som rád, keby tento model prijali aj ďalšie krajiny a použili ho.
Druhý pilier dnes pre spoločnosti typu Credit Suisse znamená zatiaľ len náklady. Koľko ste doteraz u nás investovali?
Odpoveď na túto otázku by zaujímala konkurenciu, preto by sme ju nemali príliš rozoberať. Môžem povedať, že sme na Slovensku minuli nemalé prostriedky a ich návratnosť očakávame v priebehu troch až piatich rokov.
O alokovaní zdrojov v jednotlivých krajinách sa rozhoduje vo Švajčiarsku. S akým výsledkom pre Slovensko?
Pokiaľ ide o druhý pilier, na Slovensku sme dosiahli zodpovedajúci podiel na trhu. Ďalej sa budeme snažiť byť najväčšími, ale naším prvoradým cieľom je teraz sústrediť sa na poskytovanie čo najkvalitnejších služieb. Je to náš záväzok voči klientom. Samozrejme, aby sme dosahovali vyrovnaný pomer medzi kvantitou a kvalitou, v prípade potreby investujeme ďalšie prostriedky. Ak sa bude Slovensko ďalej vyvíjať v takúto konkurencieschopnú krajinu, bol by som rád, keby sme zainvestovali a rozšírili naše produkty v oblasti životného poistenia.
Z čoho vychádza vaša viera, že Slovensko bude pokračovať v nastúpenej dynamike ekonomického rozvoja?
Cítim tu významného podnikateľského ducha. Je u vás veľa ľudí, ktorí chcú robiť biznis a keď sa im pozriete do očí, pôsobia veľmi dôveryhodne. Navyše máte vytvorené štruktúry, ktoré motivujú ľudí k tomu, aby viac riskovali.
Slovensko je však aj krajinou zmien. Opozícia tvrdí, že ak vyhrá voľby, bude presadzovať zmenu pravidiel zreformovaného penzijného systému. Ako vnímate politické riziká?
Mne nie sú známe tieto návrhy opozície. Každá krajina si môže zvoliť svoju vládu a my preferujeme prostredie, ktoré je slobodné a férové. Ak nejaká vláda obmedzí naše podnikateľské aktivity, samozrejme, obmedzíme aj my zdroje, ktoré na ne vynakladáme. Treba však pamätať vždy na zákazníkov, ktorí sa rozhodnú pre konkrétny produkt a pre jeho konkrétneho dodávateľa. Pokiaľ je ich voľba slobodná, tak sú to práve oni, kto o tom rozhoduje.
Credit Suisse Life & Pensions je na Slovensku najúspešnejšou dôchodkovou spoločnosťou z hľadiska počtu sporiteľov. Ako sa na jej aktivity pozeráte v ústredí?
Slovensko je pre nás úspešným príbehom. V rámci skupiny Winterthur ide síce len o veľmi malú jednotku, ale ten rozvoj je oveľa dynamickejší ako pri akejkoľvek inej. Bol by som rád, keby sa nám niečo podobné podarilo zopakovať aj v iných krajinách.
Raketový štart vašej spoločnosti sprevádzali však aj problémy s dozorným orgánom. Credit Suisse dostal pokutu za reklamnú kampaň.
Na túto otázku by konkrétnejšie vedel odpovedať Dušan Doliak (výkonný riaditeľ Credit Suisse na Slovensku, pozn. red.). Vo všeobecnosti sa snažíme byť čo najlepší v rámci legislatívnych možností.
Pred niekoľkými mesiacmi sa v médiách objavila informácia, že divízia Winterthur je na predaj. Už našla skupina Credit Suisse Group pre ňu kupca?
Credit Suisse Group oznámila svoj zámer zaradiť akcie Winterthuru na burzu. Nie je tam žiadny časový tlak. V tomto období sa vynárajú aj isté klebety, ktoré by som nerád komentoval. Winterthur ako neustále rastúca časť skupiny Credit Suisse Group, pokiaľ ide o našu nezávislosť, by samozrejme ďalej rada ponúkala produkty, ktoré majú svoju 130-ročnú históriu.
Čo Credit Suisse Group umiestnením akcií Winterthuru na burzu sleduje?
Už teraz je viac-menej jasné, že bankový model, ktorý sme chceli vytvoriť pred piatimi rokmi, nebol úspešný. Bol to vlastne ten proces, ktorý spôsoboval rast nezávislosti bankového a poisťovacieho sektora. Naši akcionári chceli z obidvoch častí čo najväčšie benefity. A samozrejme, čím viac sa bude dariť nám v poisťovacej časti skupiny, o to vyššie budú benefity pre akcionárov.
Ako sa tieto globálne zmeny môžu prejaviť u nás?
Určite to nejakým spôsobom ovplyvní aj Slovensko. Neviem vám teraz povedať ako. Zmeny, ktoré vidíme, sa nedejú lineárne, ale podľa kolísavej sínusoidy. Je zrejmé, že v súčasnosti je oddeľovanie bankovej a poisťovacej časti populárne, ale je možné, že napríklad o desať rokov sa znova spojí. Dobrým príkladom je Maďarsko, kde sú v oblasti životného poistenia silné predovšetkým banky. Myslím, že na Slovensku máme skutočne vynikajúci topmanažment a vždy keď vidíme, že v nejakej krajine máme možnosť naskočiť na nejaký rozbiehajúci sa trend, tak to urobíme a investujeme. To bol prípad aj Slovenska.
Ako teda vidíte budúcnosť spoločnosti na Slovensku v horizonte dvoch-troch rokov?
Môžem hovoriť len v mene spoločnosti Winterthur. Vidím nás ako jedného z hlavných hráčov na trhu dôchodkov a životného poistenia. Tento trh má našu pozornosť, pokiaľ ide o investície. Čo sa týka Slovenska, tak to, čo sme dosiahli tu, mali by sme dosiahnuť aj v ďalších krajinách.
Autor: Juraj JavorskýTOMÁŠ VELECKÝ