Hudbu prostredníctvom internetu počúvajú milióny ľudí na celom svete. FOTO - REUTERS |
LOS ANGELES - Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok rozhodol, že prevádzkovateľov sietí, ktoré zabezpečujú výmenu hudobných súborov a filmových diel, budú môcť stíhať. Rozhodnutie súdu potešilo hollywoodske štúdiá a hudobné spoločnosti, pretože ich podporilo v kľúčovom prípade autorských práv. Tvrdia, že verdikt by mohol urýchliť rozvoj komerčnej distribúcie filmov a piesní na internete.
Najvyšší súd sa jednohlasne uzniesol, že internetové výmenné siete Grokster a Morpheus môžu niesť zodpovednosť za svojich používateľov, ktorí si bez dovolenia vymieňajú alebo obchodujú s materiálom chráneným autorskými právami. Verdiktom otvoril priestor na prípadný proces na nižšom súde. Právni experti však tvrdia, že ak by sa takýto proces rozbehol, môže trvať roky, kým sa cez všetky odvolania dopracuje ku konečnému rozsudku.
Výkonní predstavitelia zábavného priemyslu sa nazdávajú, že rozhodnutie súdu v prípade Grokster môže urýchliť zavádzanie filtrov, ktoré v internetových výmenných sieťach zabránia sťahovaniu nelegálne skopírovaných filmov a pesničiek. Reprezentanti hudobných vydavateľstiev a filmových štúdií dúfajú, že verdikt na druhej strane povedie k väčšiemu využívaniu legálnych služieb. V hudbe je to napríklad Napster a iTunes a vo filmoch Movelink a CinemaNow.
Hovorca Americkej filmovej asociácie poznamenal, že skupina v súvislosti s prípadným iniciovaním súdnych procesov zaujme vyčkávaciu taktiku, s tým, že si vyhradzuje právo proces začať. Šéf Americkej asociácie nahrávacieho priemyslu Mitch Bainwol povedal, že skupina nebude okamžite Kongresu Spojených štátov navrhovať nové zákony. Nahrávacie a filmové spoločnosti nedávno žalovali počítačové siete, ktoré ponúkajú softvér na sťahovanie a obchodovanie s nelegálne skopírovanými pesničkami a videami. Hudobný priemysel argumentuje, že nelegálne kopírovanie a sťahovanie súborov im z tržieb každoročne ukrojí miliardy dolárov. (reuters)