Už vo vzduchu sa zdalo, že zviera nie je v poriadku. Krava sa po pristátí zvalila na bok a prestala sa hýbať. Prebral ju až veterinár. FOTO PRE SME - MICHAL SVITOK |
"Cvičili sme možno pred dvadsiatimi rokmi niekde v Komárne. Čoraz častejšie nás však ohrozujú povodne a musíme evakuovať zvieratá. Nejde len o kravy a ovce, ale najmä o jazdecké kone alebo plemenných býkov, ktoré majú vysokú hodnotu," povedal Milan Ivanič z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.
Vrtuľník Letky ministerstva vnútra krátko po poludní vyniesol kravu v kovovom kontajneri do vzduchu a úspešne s ňou pristál. Letieť s kravou v podvese však ešte nikto zo zúčastnených neskúšal. Pred akciou pripravili špeciálne popruhy podľa rakúskeho vzoru a krava na lanách pod vrtuľníkom vzlietla.
Už vo vzduchu sa zdalo, že nie je všetko v poriadku. Hneď po pristátí sa zviera zvalilo na bok a prestalo sa hýbať. Okamžite zasiahol veterinár. Krava sa niekoľko minút nevedela postaviť na nohy. Napokon sa jej to podarilo a pravdepodobne bude v poriadku. "Kravu pridusili popruhy," povedal po nepekne vyzerajúcej situácii zvolenský veterinár Juraj Petrus.
Lietajúce kravy boli pod stálym dohľadom veterinára. Musel kravy mierne nadopovať, pretože situácie boli pre zvieratá mimoriadne stresujúce.
Záchranná akcia jednej kravy vyjde pri zásahu vrtuľníku Mi-171 takmer 50-tisíc korún. Záchranárske vrtuľníky sú zatiaľ na Slovensku štyri a podľa hasičov všetky "sedia" v Bratislave. Let jedného vrtuľníka z Bratislavy na stredné Slovensko vychádza asi na 30-tisíc korún.
K povodniam na východe je to
60-tisíc, a to ešte baz nákladov na zachraňovanie. Úvahy o tom, že vrtuľníky Mi-171budú mať heliporty aj v Sliači a v Košiciach, sa nerealizovali.