BANSKÁ BYSTRICA - Počas uplynulého víkendu odštartovala v Jedľovinách pri Martine medzinárodnými majstrovstvami Slovenska v cyklistike hlavná sezóna orientátorov. Súčasne sa v českom Šumperku uskutočnil európsky šampionát dorastu v behu, na ktorých získal striebornú medailu Michal Krajčík z Ekonómu Banská Bystrica. Pre nádejného bežca to bola už štvrtá medaila v tejto vekovej kategórii.
Bežcov orientátorov čakajú od 11. júla vo švajčiarskom Tenere juniorské majstrovstvá sveta, kde nás budú reprezentovať Drenčák (ATU Košice), Krajčík, Szabo (Ekonóm B. Bystrica), Mazúr (Rapid Bratislava) a Macinská (ATU Košice). O tri dni neskôr cestuje na Svetové hry do nemeckého Duisburgu senior Dávidík (Kobra Bratislava).
Domácim vrcholom bežcov bude Veľká cena Slovenska na Silickej planine posledné tri júlové dni. Tradičné najväčšie medzinárodné podujatie u nás sa malo pôvodne uskutočniť vo Vysokých Tatrách, novembrová veterná smršť urobila škrt. Zatiaľ je prihlásených 650 pretekárov z jedenástich krajín. Medzinárodným vrcholom sezóny dospelých bude svetový šampionát v japonskej Aichi (9. - 15. augusta). Napriek tomu, že sa koná až po slovenskej Veľkej cene, je už reprezentácia na MS určená - Dávidík, Piják, Barták (Kobra Bratislava). ,,Vzhľadom na veľkú vzdialenosť a finančnú náročnosť sme nominovali iba mužov, aby sme mohli postaviť aj štafetu, kde počítame s lepším umiestnením. Navyše, špičkový pretekár rastie niekoľko rokov a nie je pravdepodobné, že by niekto z mladých za krátky čas vyskočil veľmi dopredu," povedal predseda zväzu Juraj Nemec.
Orientační cyklisti ladia formu hlavne na tretie majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v slovenských horách a vrchoch v okolí Banskej Bystrice 4. - 11. septembra a budú súčasťou osláv 750. výročia mesta. Po spomínaných pretekoch pri Martine využili niektorí zahraniční účastníci možnosť tréningového tábora v Tajove pri B. Bystrici a pred šampionátom prídu do ďalšieho. Predpokladá sa účasť 400 športovcov z 30 krajín, zatiaľ je prihlásených 180 z 18 štátov. Slovensko budú reprezentovať Šurgan (Biko B. Bystrica), Šabo (Vazka Bratislava), Haničák (KOB Martin), Ďurčová (Biko B. Bystrica), Fajtová, Bajtošová (Vazka Bratislava). ,,Veľké nádeje vkladáme do Šurgana, ktorý žije v Čechách a má možnosť pretekať v kvalitnej konkurencii. V Martine sa dobre ukázal aj Haničák, škoda zranenia Šaba, ktorého poranené koleno vyradí z prípravy približne na mesiac," dodal reprezentačný tréner Marian Kazík.
MIRO GREŠKO