Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra NOP World Culture Score s 30-tisíc ľuďmi v 30 krajinách sveta. Medzi najvášnivejšími čitateľmi sveta sú Česi na šiestom mieste, ktorí nad knihou trávia každý týždeň 7,4 hodiny.
Taiwanci nad internetom sedia 12 hodín týždenne, z Európanov sú ním najväčšmi posadnutí Španieli (11,5 hodiny) a Maďari (10,9 hodiny).
Najvernejšími televíznymi divákmi sú Thajčania, ktorí pri televízii trávia týždenne skoro celý deň (22,4 hodiny). Američania pri televízii vydržia 19 hodín a z Európanov najdlhšie Briti, ktorí televíziu sledujú 18 hodín týždenne.
Zaujímavé je sledovať počínanie Číňanov. Pri internete sedia týždenne skoro 11 hodín, avšak v počúvaní rádia sú s dvoma hodinami poslední. Česi, naopak, rádio zrejme milujú, pretože sú v počúvaní rozhlasu štvrtí, za Argentínčanmi, Brazílčanmi a Juhoafričanmi. Argentínsky rozhlas počúvajú ľudia 20 hodín týždenne.
Starostlivo pripravená štúdia ponúka priemerné hodiny, ktoré svet trávi pri televízii - 16,6, rozhlase - 8, internete - 8,9 a nad knihou - 6,5.
Pri porovnaní tabuliek je najzaujímavejší fakt, že obyvatelia vyspelých krajín, Spojených štátov a Británie, v čítaní zaostávajú za priemerom (5,7 a 5,3 hodiny), avšak sú nadpriemernými televíznymi divákmi (19 a 18 hodín).
(čtk)