Gerhard Schröder sa pripravuje na odchod z úradu kancelára. V piatok mu jeho poslanci majú vysloviť nedôveru. FOTO - REUTERS |
Ani dva dni pred kľúčovým hlasovaním v parlamente nie je jasné, ako sa Nemecko dopracuje k predčasným parlamentným voľbám. Vládne strany nevedia, ako majú vysloviť vlastnému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi nedôveru a súčasne neoslabiť vlastné postavenie.
Koalícia sociálnych demokratov (SPD) a Zelených má 304 hlasov. To znamená, že na to, aby kancelár nezískal dôveru, musia štyria koaličníci hlasovať proti, zdržať sa alebo sa hlasovania vôbec nezúčastniť. Potom by mohol spolkový prezident na návrh kancelára parlament rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby.
Hlasovanie v priamom televíznom prenose pritom nesmie voličom vyslať signál, že kancelár nemá oporu ani vo vlastných radoch. Tento dojem by mohol vzniknúť, ak by proti Schröderovi hlasovala celá koalícia.
Na druhej strane však musí hlasovanie vyzerať čo najvierohodnejšie. Prezident musí pri vyhlasovaní predčasných volieb zvážiť, či je návrh na rozpustenie parlamentu opodstatnený. V situácii, keď vládna koalícia väčšinu v parlamente má, to nie je jednoduché.
Scenárov zatiaľ na verejnosť nepreniklo veľa. V jednom z nich sa hovorí, že pri hlasovaní sa zdržia iba ministri. Osem z nich má mandát poslanca, a to by stačilo.
V pondelok však prišiel šéf sociálnych demokratov Franz Müntefering s návrhom, aby sa hlasovania zdržali všetci sociálnodemokratickí poslanci. Kopírovali by tak priebeh hlasovania v roku 1982, keď o dôveru parlamentu požiadal kancelár Helmut Kohl. Jeho vláda mala rovnako ako Schröderova väčšinu v parlamente, ale chcela si dať od voličov posvätiť výmenu koaličného partnera. Prezident parlament rozpustil a vyhlásil voľby. Terajší prezident i Ústavný súd, ktorý sa zrejme bude k predčasným voľbám vyjadrovať, by mali potrebný precedens.
Vo vedení frakcie SPD si Müntefering vyslúžil potlesk a podporu. Už niekoľko hodín nato sa však začali ozývať prví poslanci, ktorí nie sú ochotní jeho návrh akceptovať. A rozpačité reakcie prišli aj od koaličných Zelených. Tvrdia, že o dôvere kancelárovi sa dá hlasovať len áno alebo nie. Inak by to bolo nevieryhodné.
Ako piatkové hlasovanie prebehne, dnes nikto nevie. Hoci zrejme niet pochýb, že poslanci nakoniec vyslovia kancelárovi nedôveru. Ak nebude proti prezident a Ústavný súd, môžu byť voľby 18. septembra. Prezident Horst Köhler sa však môže zachovať rovnako ako v prípade euroústavy, ktorú schválili obe komory nemeckého parlamentu. Odmietol ju však podpísať, kým o výhradách nerozhodne Ústavný súd.