Štadión sa po olympiáde zmení na 25-tisícový atletický stánok a budovy v olympijskej dedine neskôr využijú na bývanie a podnikanie. Ďalšími olympijskými dejiskami budú podľa plánu aj Wimbledon, štadión Wembley či Regents Park.
Na kritiku dopravnej situácie odpovedal Londýn miliónovými investíciami do metra. V Stratforde je už nová železničná stanica, v roku 2007 by 8,5-kilometrová cesta metrom na King Cross v centre mesta mala trvať sedem minút. Navyše mestské zastupiteľstvo už schválilo výstavbu cyklistického velodrómu a centra vodných športov. "Za posledných 20 rokov je to zrejme najväčšia stavba, aká sa v našej krajine buduje," povedal dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1500 metrov Sebastian Coe, líder londýnskej kandidatúry. "Takáto príležitosť sa neopakuje každé tri či štyri roky, takže ju musíme využiť. Môže totiž natrvalo zmeniť výzor našej krajiny."
Ambiciózny projekt, ktorý predpokladá obnovu Stratfordu a vybudovanie potrebných športových zariadení v britskom hlavnom meste, podporila aj vláda na čele s premiérom Tonym Blairom a jeho manželkou Cherrie. "Tento projekt vzbudzuje nadšenie, inšpiruje mladých a zanechá obrovské dedičstvo nielen pre Britániu, ale pre celé olympijské hnutie," povedal Blair.
Londýn hostil olympiádu v rokoch 1908 a 1948. Británia sa navyše trikrát neúspešne snažila získať právo usporiadať OH - v roku 1992 neuspel Birmingham a v rokoch 1996 a 2000 Manchester. Počas posledných mesiacov Londýn výrazne stiahol náskok Paríža, ktorý sa nedávno považoval za jasného favorita v boji o OH 2012.
Briti urobili veľký pokrok najmä po nástupe Coa, ktorý v máji 2004 nahradil na čele organizačného výboru americkú podnikateľku Barbaru Cassaniovú. "Je to charizmatický človek a časť členov MOV ho veľmi dobre pozná," zhodnotil Coa kanadský člen MOV Dick Pound. "Coe bojoval proti britskému bojkotu olympiády v 1980, získal olympijské zlato a na ďalších hrách napriek všetkým predpokladom opäť zvíťazil."
Podľa britských funkcionárov je Londýn jediným kandidujúcim mestom, ktoré ponúka ubytovanie športovcom priamo v areáli olympijského parku. Navyše, polovica športovcov môže do dejísk svojich súťaží ísť peši. Vo Wimbledone chcú privítať tenistov, v Regents Parku si zahrajú bejzbalisti a softbalisti a Hyde Park bude patriť kriketu, triatlonu a lukostrelcom. Gymnastov, basketbalistov a hádzanárov uvidia diváci v Millennium Dome. Úvodné zápasy futbalového turnaja by sa odohrali na Old Trafforde v Manchestri, v birminghamskom Villa Parku, na štadióne Millennium v Cardiffe a v belfastskom Windsor Parku. Finále by privítalo zrekonštruované Wembley. Ďalšími kandidujúcimi mestami sú New York, Madrid a Moskva. (tasr)