O prieskume sme sa rozprávali s Ing. KATARÍNOU MACÁKOVOU, vedúcou referátu výstavby a dopravy Obecného úradu Záhorskej Bystrice.
Aké sú plány na rozvoj služieb v Záhorskej Bystrici?
"Hoci na to Záhorská Bystrica má priestory, žiadny rapídny rozvoj sa zatiaľ do budúcnosti neplánuje."
Prečo?
"Záhorská Bystrica má asi 2300 obyvateľov. To je na otvorenie prosperujúcej prevádzky málo. Bol by potrebný aspoň dvojnásobný nárast obyvateľstva, teda zvýšenie dopytu aj po základných službách a dobudovanie nových častí obce. Väčšina obyvateľov dochádza za prácou do Bratislavy, kde si vybavujú nákupy v hypermarketoch, ponúkajúcich väčší výber tovaru za lepšie ceny. Tento trend ničí malé prevádzky a významne to ovplyvňuje rozvoj a vznik nových služieb."
Z výsledkov nášho prieskumu vyplýva aj to, že ľuďom chýba šport. Ako je to so športoviskami?
"V územnom pláne Záhorskej Bystrice je rozvoj už existujúcich športovísk, ako aj plochy využiteľné na výstavbu nových. Nedostatok zariadení tohto typu je v celej Bratislave. Štadióny, plavárne či športové haly by sa nepochybne uživili. Jediné, čo chýba, sú investori."
Veľkým problémom je aj údržba ciest. Pripravuje sa riešenie?
"Toto je skutočne vážny problém. Strmé vŕšky boli budované ako uzavretý satelit s vlastnými komunikáciami. Spravovanie ciest je však finančne veľmi náročné a Strmé vŕšky boli nútené dohodnúť sa so Záhorskou Bystricou o ich prenájme. Problémom sú opäť peniaze, nie je ich dosť na nevyhnutnú údržbu. Toto sídlisko má aj napriek tomu oproti ostatným častiam Záhorskej Bystrice relatívne málo problémov. Bývajú tam ľudia, ktorí prišli z mesta, kde mali okolo seba pohodlie a dostatok služieb, čo im teraz chýba. Musia sa však rozhodnúť, či uprednostnia komfort veľkomesta alebo ticho a pokoj vidieka." (ls, dj)