FOTO |
Sprejerstvo je kultúrnym a spoločenským problémom. Graffiti vidíme všade okolo seba na mostoch, zastávkach MHD, v podchodoch, ale aj na historických budovách. Niektorí sprejeri nemajú žiadne zábrany a svoje diela maľujú všade. Po rozhovore so sprejermi sme dospeli k záveru, že úplné odstránenie tohto neduhu v Bratislave nebude možné, ale ich výskyt sa aspoň bude dať eliminovať.
Represie voči sprejerom nepomôžu, pretože mnohých z nich láka práve ilegalita tejto činnosti. Aké sú ich pohnútky? Existujú dve kategórie sprejerov: u prvých je to túžba vyjadriť sa, ukázať svoje umelecké diela, druhí maľujú z nedostatku iných činností. Pre tých, ktorým ide aj o niečo viac ako len o zahnanie nudy, by bolo dobré vytvoriť miesto, kde by sa mohli voľne prezentovať, prípadne ich diela aj predstaviť na výstavách, čo by možno zmenilo názor ľudí na tieto diela.
Obyčajní ľudia berú sprejovanie ako formu vandalizmu, ktorú treba odstrániť, a nechápu aj ich umeleckú hodnotu. Nájdu sa však aj takí, ktorí majú ku graffiti pozitívnejší vzťah, hoci aj im prekáža, že sprejeri svoje diela tvoria na nevhodných miestach, čím spôsobujú obrovské škody.
Ako vyriešiť tento problém? Zaujímavé námety nám poskytla anketa, na ktorej sa zúčastnilo okolo stovky ľudí. Prevládal kritický postoj k sprejovaniu. Takmer všetci respondenti vo veku od 15 do 25 rokov, pri otázke "Čo by ste vy navrhovali uskutočniť na vyriešenie problému graffiti?" odpovedali, že treba vytvoriť miesto, kde by sa mohli legálne vytvárať graffiti. Bolo by azda dobré najať profesionálneho sprejera, ktorý by namaľoval jedno graffiti na legálnu plochu. Lenže medzi sprejermi platí nepísané pravidlo, že ak je graffiti esteticky a bez chyby namaľované, ostatní ho nebudú rušiť a zvyšok plochy by ostal nedotknutý. V USA a západnej Európe je táto metóda rozšírená a prináša výsledky. Naopak, respondenti vo veku od 40 do 60 rokov boli za prísnejšie postihy voči sprejerom.