, jeden z najvplyvnejších mysliteľov v ľudských dejinách. Tvrdil, že človeka, pôvodne "ušľachtilého divocha", pokazila civilizácia a spoločenské inštitúcie a že vláda sa má riadiť priamo vôľou ľudu. Bránil práva obyčajných ľudí voči dedičným výsadám. Povedal, že ľudia sa rodia ako slobodní a rovnoprávni a spravodlivý štát musí chrániť dôstojnosť všetkých svojich občanov bez ohľadu na ich rodinný pôvod a spoločenské postavenie. Jeho filozofia a túžba po slobode, rovnosti a bratstve inšpirovali revolucionárov, ktorí chceli odstrániť výsady a nadvládu aristokracie. V r. 1794 previezli jeho pozostatky do parížskeho Pantheónu, v ktorom sú uložení mnohí poprední Francúzi. Rousseau má dodnes vášnivých obdivovateľov aj ostrých kritikov. Diela: Rozprava o vedách a umeniach, Rozprava o nerovnosti, O spoločenskej zmluve, Emil, čiže o výchove a Nová Heloisa. Zomrel 2. júla 1778.
1867 -- narodil sa taliansky prozaik a dramatik Luigi Pirandello, predchodca absurdného divadla. Bol profesorom pedagogiky v Ríme. Princíp svojej umeleckej tvorby vysvetlil v stati L’umorismo (Humorizmus). Dielo: Novely na jeden rok, Zavrhnutá, Starí a mladí, Nakrúca sa!, V rukavičkách, Šesť postáv hľadá autora, Každý podľa svojho, Henrich IV. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1934). Zomrel 10. decembra 1936 v Ríme.
1905 -- vo Vrbici sa narodila autorka literatúry pre deti a mládež, poetka, dramatička, prekladateľka Mária Rázusová-Martáková, sestra spisovateľa Martina Rázusa. Svoju tvorbu venovala najmä deťom: Pestré kvety, Chlapčekovo leto, Zverinček a i., redigovala časopis Slniečko. Ďalšia tvorba: Svetlo nad horami, Vyznanie, Pieseň o láske. Je autorkou veršovanej drámy Jánošík. Zomrela 5. augusta 1964 v Bratislave.