BRATISLAVA - Ekonomickí ministri navrhli vláde schváliť predaj niektorých slovenských zbrojoviek, medzi nimi aj Vojenského opravárenského podniku v Prešove (VOP), ktorý sa podieľa na kontrakte modernizácie raketometov za 1,4 miliardy korún. Napriek tomu, že podnik má lukratívnu zákazku, podľa neoficiálnych informácií má štát za jeho predaj zinkasovať iba tri milióny korún.
Opravárenský podnik má sľubnú budúcnosť. Kým ešte v roku 2002 hospodáril so stratou viac ako 10 miliónov korún, v roku 2003 už dosiahol zisk sedem miliónov, pričom jeho tržby stúpli o 96 percent. Vlani firma znížila zisk 1,49 milióna korún, no súčasne podpísala kontrakt s nemeckou zbrojovkou Diehl na výrobu 26 modernizovaných raketometov pre slovenskú armádu.
Objednávka raketometov RM-70 Modular má hodnotu 1,4 miliardy korún. Okrem opravárenských závodov sa na nej spolupodieľajú Konštrukta defence z Trenčína, firmy z Bardejova, Vranova nad Topľou a Novákov. Podľa riaditeľa VOP Jozefa Paričiho realizácia tejto výroby prichádza po rokoch útlmu projektov zbrojnej povahy a na východné Slovensko sa vracia špeciálna výroba. Systém je jedinečný tým, že môže používať muníciu bývalého východného bloku a rovnako muníciu v krajinách Severoatlantickej aliancie. Slovensko sa stalo prvou členskou krajinou NATO, ktorá má takýto kompatibilný delostrelecký raketový systém.
Po reštrukturalizácii sa vláda rozhodla perspektívny podnik sprivatizovať. Jediným záujemcom o Vojenský opravárenský podnik je bratislavská spoločnosť Delta-B, ktorá má od ministerstva obrany povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom. Delta - B je sto percentnou dcérou obchodnej a konzultačnej firmy PULI. Vojenský opravárenský podnik by mala podľa českej tlačovej agentúry získať za zhruba tri milióny korún. Ministerstvo hospodárstva sa k cene nechcelo vyjadriť. "Pokiaľ nie je privatizácia ukončená, nemôžeme zmluvu zverejniť. Mohol by ju napadnúť ktorýkoľvek z uchádzačov. Keď návrh schváli vláda, sprístupníme ho," povedal hovorca rezortu Maroš Havran. V tomto prípade do privatizačnej hry vstúpil iba jeden uchádzač.
Vláda chce predať aj ďalšie zbrojovky. Zo štátnych podnikov by sa mali na akciové spoločnosti zmeniť opravárenské podniky v Moldave nad Bodvou, Novákoch, Letecké opravovne Trenčín, banskobystrický LOBB. Následne vláda počíta s ich predajom. Majiteľa onedlho zmenia aj bratislavské vojenské stavby. Za 26 miliónov ich kúpi firma Project One.
(ip, čtk)