Menej spokojní sú zamestnanci a robotníci, najčastejšie pre nízky plat (45 % zamestnancov a 54 % robotníkov). Spokojnosť s prácou rastie s platom a vzdelaním.
Výsledky v Bratislavskom kraji, kde je vyššia zamestnanosť, platy, ale aj ceny, sa výrazne nelíšia od iných krajov. Sociológ Pavel Haulík si myslí, že je to tým, že Bratislavčania sú náročnejší, v iných krajoch si podľa neho nemôžu veľmi vyberať. S prácou je spokojných 26 percent obyvateľov Bratislavského kraja, 25 percent však nie je spokojných s platom.
Najmenej spokojní s prácou sú ľudia v Prešovskom kraji (15 percent), nespokojných s platom je v tomto kraji 22 percent opýtaných.
"V spoločnosti, kde je relatívne nízka nezamestnanosť, si človek nájde prácu, ktorá ho baví a uspokojuje ho. Ak však je práce nedostatok, ľudia berú miesto, s ktorým sú nespokojní. Nespokojnosť s prácou tu bude vždy, ale čím bude na trhu práce viac priestoru, o to viac bude spokojnejších," dodal Haulík.
V prieskume odpovedali okrem zamestnancov aj živnostníci a podnikatelia. Ľudia, ktorí nie sú v zamestnaneckom pomere, tvorili v prieskume 49 percent. Po prepočítaní spokojnosti len medzi zamestnancami, výsledky ukázali, že spokojných s prácou je 36 percent zamestnancov, nespokojných s platom asi 45 percent. (dro)
Koľko ľudí u nás pracuje
zamestnancov | 1,9 milióna |
podnikateľov bez zamestnancov | 207,3 tisíca |
podnikateľov so zamestnancami | 72,4 tisíca |
vypomáhajúcich členov domácností podnikateľa | 2-tisíc |
pracujúcich celkovo | 2,2 milióna |
(Zdroj: Štatistický úrad, údaje sú za prvé 4 mesiace roku 2005)
Na čo je napríklad podľa Zákonníka práce nárok?
* Na minimálnu mzdu. Mesačná je dnes 6 500 korún, ministerstvo práce ju navrhuje od 1. októbra zvýšiť na 6 800 korún.
* Pri prvom skončení pracovného pomeru občanovi, ak nadobudol nárok na starobný či invalidný dôchodok, patrí odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
* Nárok na dovolenku - v zásade najmenej 4 týždne. Zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka bude mať odpracovaných aspoň 15 rokov, patrí najmenej 5 týždňov dovolenky. Do trvania pracovného pomeru sa započítava napríklad aj čas výkonu základnej vojenskej alebo civilnej služby, úspešne ukončeného štúdia či "pobytu" v evidencii nezamestnaných.
* Žene patrí materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak naraz porodila dve alebo viac detí, alebo ide o osamelú ženu, má nárok na materskú dovolenku v trvaní 37 týždňov.
* Na pracovné voľno s náhradou mzdy napríklad vtedy, ak zamestnanec je na povinnej lekárskej prehliadke, daruje krv, jeho manželka rodí, umrie mu manžel alebo dieťa, sťahuje sa v záujme zamestnávateľa atď. (joč)