Rýchly bežec bez nôh mieri do Pekingu

PRETÓRIA - Lakte a kolená sa mihajú vzduchom ako piesty, Oscar Pistorius vybieha zo zákruty a cieľovou rovinkou sa rúti k záveru ďalšieho rýchleho behu na 200 metrov. Na prvý pohľad je mladý Juhoafričan ďalším z radu nádejných mladých šprintérov - s ...

Oscar Pistorius

PRETÓRIA - Lakte a kolená sa mihajú vzduchom ako piesty, Oscar Pistorius vybieha zo zákruty a cieľovou rovinkou sa rúti k záveru ďalšieho rýchleho behu na 200 metrov. Na prvý pohľad je mladý Juhoafričan ďalším z radu nádejných mladých šprintérov - s výnimkou karbónových pružín upevnených pod kolenami. Tie osemnásťročnému mladíkovi vyniesli prezývky "bežec na pružinách" či "najrýchlejší muž bez nôh".

Minulý rok, len šesť mesiacov po tom, ako sa začal venovať šprintu, prekvapil Pistorius scénu športovcov so zdravotným postihnutím svetovým rekordom v behu na 200 metrov. Čas 21,97 sekundy dosiahnutý na paralympiáde v Aténach je len o dve sekundy pomalší ako svetový rekord športovcov bez obmedzenia, a je to napríklad rýchlejšie, než výkon slovenského zástupcu na nedávnom Európskom pohári v atletike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Bol to skvelý beh, ale zároveň jeden z najviac nervy drásajúcich momentov v mojom živote," spomína si Pistorius počas tréningu v rodnej Pretórii. Pritom to pre neho má byť len začiatok, nie vrchol športovej kariéry. Paralympijský úspech upriamil jeho pozornosť na vyšší cieľ: súťažiť proti najlepším športovcom celého sveta na olympiáde v Pekingu.

"Paralympijské súťaže majú svoju osobitú atmosféru, takú špeciálnu, že sa jej nikdy nemienim vzdať. Myslím však, že súťaž so športovcami bez zdravotného obmedzenia by bola novou výzvou," vraví Pistorius.

Dnes má za sebou 18 mesiacov atletickej kariéry a pred sebou pozvánku na míting Grand Prix v Helsinkách. Pre študijné povinnosti sa tentoraz na súťaži na 200 a 400 metrov nezúčastní.

SkryťVypnúť reklamu

Amputované nohy

Pistorius sa narodil bez viacerých kostí v podkolennej časti nohy. Nebolo to pre jeho rodičov ľahké rozhodnutie, ale na radu lekárov napokon súhlasili s tým, aby mu ešte pred dovŕšením prvého roku života amputovali spodnú časť dolnej končatiny.

"Oscar sa tým nikdy nenechal obmedzovať. Hral s ostatnými deťmi všetky možné športy - futbal, rugby, vodné pólo," spomína si otec.

K atletike sa dostal náhodou, keď sa behom zotavoval zo zranenia kolena, ktoré utrpel počas rugbyového zápasu.

K súťaženiu so športovcami bez zdravotného obmedzenia ho inšpirovala krajanka - jednonohá juhoafrická plavkyňa Natalie du Toitová. Celá krajina fandila jej - hoci neúspešnému - pokusu kvalifikovať sa na OH v Aténach.

Pistorius plánuje zapojiť sa do súťaží so športovcami bez zdravotného obmedzenia od roku 2006, keď by mal dokončiť strednú školu.

SkryťVypnúť reklamu

Verí, že pozvánka na míting v Helsinkách by mohla signalizovať pripravenosť IAAF podporiť jeho účasť na medzinárodných atletických podujatiach.

Možné prekážky

Pistorius vďačí za dosahované výkony aj sponzorovi - americkej protetickej firme a jej špeciálnym protézam v hodnote viac ako milión slovenských korún. Uvedomuje si, že súťaženie s umelými končatinami prináša so sebou aj viaceré oprávnené otázky, ktoré ešte len čakajú na svoje zodpovedanie. Sú to napríklad mechanické vlastnosti protézy, či jej dĺžka. Tá napríklad môže meniť výšku pretekára, a následne zväčšovať dĺžku kroku.

Jeho otec si však nemyslí, že by to Oscarovi dávalo neoprávnené výhody: "Protézy sú vyrobené tak, aby zodpovedali tradičným pomerom dĺžky končatín."

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca IAAF Nick Davies sa vyjadril, že vrcholný orgán svetovej atletiky so záujmom sleduje Pistoriusove zlepšenia.

"V atletických pravidlách nie je nič, čo by mu bránilo zúčastniť sa na súťažiach, ale budeme sa musieť touto problematikou ešte zaoberať podrobnejšie, aby sme zabezpečili, že nikto nebude unfair zvýhodnený," vyjadril sa Davies.

Pistoriusov otec Henke je pripravený na možnú opozíciu: "Som si celkom istý, že niektorí ľudia budú mať výhrady. Budú napríklad športovci, ktorých Oscar predbehne a prídu o sponzorov. Bude to súboj nielen na dráhe, ale aj na právnickom poli." (reuters)

FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu