Na indonézskom Banda Acehu najhoršie postihnuté oblasti ešte vždy pripomínajú mesačnú krajinu. FOTO - ČTK/AP |
eľov. Milióny tých, čo prežili, sa ešte nespamätali z jednej z historicky najhorších katastrof. Žijú mizerne.
V najviac zasiahnutých krajinách - v Indonézii, na Srí Lanke, v Indii - sa obnova obydlí, škôl a infraštruktúry rozbehla pomaly. Bez pomoci svetových, vládnych aj mimovládnych humanitárnych organizácií, ktoré distribuujú potraviny a vodu, sa aj dnes nezaobídu dva milióny ľudí.
V najviac postihnutej Indonézii, kde zomrelo najmenej 131-tisíc ľudí a ďalších 37-tisíc je nezvestných, sa ľudia v provincii Aceh zhromaždili pri spomienkach už v sobotu. Zišli sa tam v tieni mešity otlčenej vlnobitím. Pripojili sa k nim pracovníci OSN a Svetovej banky.
Zam Zami Amín má 48 rokov a gigantická vlna udusila v jeho dedinke na Banda Acehu manželku a dve z jeho štyroch detí. "Stále putujem z tábora do tábora. Rád by som sa už však vrátil domov. Ešte vždy som zo všetkého zmätený. Mám pocit, akoby sa odvtedy nič nezmenilo."
Obnova tam bude podľa OSN trvať najmenej desať rokov. Zatiaľ sa tam minulo 2,8 miliardy dolárov, na pohľad to viditeľné nie je. "Sme v štádiu, keď sa zmeny a známky obnovy, rekonštrukcie, prejavia v priebehu mesiaca," povedal pre BBC koordinátor záchranných prác z OSN Bo Apslund. Svetová Banka odhaduje, že zmena k lepšiemu bude citeľná v októbri či v novembri.
Zatiaľ sa obetiam vracajú ako nočné mory spomienky na osudnú nedeľu. Na Banda Acehu ešte nachádzajú ľudské pozostatky a pobrežie vyzerá ako po nukleárnom výbuchu. V Thajsku, kde zahynuli tisíce turistov, občas more vyplaví kufor.
Na Srí Lanke v obci Vakari dobrovoľníci usporiadali výstavu všetkého, čo pozbierali. Školské tašky, knihy, topánky, hrnčeky, to všetko priniesli do školy na výstavu. "Cieľom je pomôcť uvoľniť psychologický tlak ľudí, čo prežili a vnútorne veľmi trpia. Máme psychosociálnych pracovníkov, ktorí im môžu pomôcť," povedal šéf ochranného programu Shanthi Sivanesan.
Prísľub pomoci od vlád a svetových organizácií sa vyšplhal na 6,9 miliardy dolárov, zatiaľ čo súkromní donori hovorili o piatich miliardách. Značná časť z toho sa ešte na miesto nedostala.
Rešpektovaná humanitárna organizácia Oxfam zverejnila minulý týždeň správu, podľa ktorej sa časť medzinárodnej pomoci dostala k bohatým majiteľom pôdy namiesto najhoršie postihnutých obyčajných ľudí bez domova. To však neznamená, že pomoc ľuďom v núdzi bola zbytočná - mnohí rybári vyplávali na more na nových člnoch či sa presťahovali do prvých domov vďaka darom obyčajných ľudí z celého sveta.
Nie všade je len beznádej. Indickí rybári sa už vrátili na more na nových lodiach a lovia. FOTO - TASR/AP |