Opozícia vyčíta koalícii, že chce zmeniť zákon o premávke na cestách prostredníctvom zákona o Horskej záchrannej službe a považuje to za "znásilňovanie" práva. "Nie je to chyba opozície, zavinila to koalícia," povedal podpredseda HZDS Viliam Veteška.
Poslanec KDH František Mikloško priznal, že "opozícia je pánom a koalícia, keď nemá dosť hlasov, musí sa prizerať". Šéf SMK Béla Bugár povedal, že je to daň za menšinovú vládu a že 90 percent času mu "kradne" práve súčasná situácia v koalícii.
Koalícia sa pokúsila zákonom o horskej službe pretlačiť paragrafy, ktoré v inom zákone ako celku zamietol parlament začiatkom týždňa.
Koalícia vtedy nazbierala iba 39 hlasov najmä vinou poslancov
SDKÚ. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda sa ospravedlnil KDH a ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi a prisľúbil nápravu.
Keďže hlasovanie o zákone v tej istej veci sa môže opakovať až po pol roku, koalícia sa to pokúsila obísť cez zákon o horskej službe. Robert Madej zo Smeru povedal, že "politici by nemali k zákonom pristupovať ako k formičkám na pieskovisku, mali by sa chlapsky postaviť k tomu, že urobili chybu".
Riešenie navrhla koaličná komisia a hoci minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) uznáva, že je netradičné, je podľa neho potrebné "obnoviť dôveryhodnosť v rámci koalície". Poslanec SDKÚ Peter Miššík považuje netypické riešenie za dobre vymyslené a podľa neho je teraz na koalícii, aby presvedčila nezávislých poslancov zaň hlasovať.
"Tak to sa natrápia," odkázal koalícii nezávislý poslanec Ladislav Polka. Nepáči sa mu koaličné riešenie a okrem toho žiada doplniť obsah zákona napríklad o povinné autosedačky. Parlament by mohol zákon schváliť v septembri či októbri napriek polročnej lehote, lebo to sa "dá vyfintovať".
Koalícia tak zrejme nedokáže zákon schváliť ani na budúci týždeň, dokedy je prerušená schôdza parlamentu. Viliam Veteška totiž "cíti atmosféru", že opozícia a nezávislí poslanci svoje postoje nezmenia.
Peter Miššík však verí, že ich presvedčia. Béla Bugár bol tvrdší: "Mňa pocity nezaujímajú. Odvtedy, čo sme stratili väčšinu, nič iné nerobíme, len hasíme včerajší požiar, a okamžite už rozmýšľame, ako budeme hasiť dnešný požiar."
Ako sa prezentovala slabosť koalície v parlamente
Na prvý pokus hlasovať o zákone Horskej záchrannej služby, do ktorého sa mali premietnuť aj nové pravidlá premávky na cestách, sa prezentovalo 70 poslancov. Hlasovať boli ochotné iba vládny klub
SDKÚ, KDH, SMK, ANO a nezávislí poslanci Robert Nemcsics, Ivan Šimko, Alexej Ivanko a Herman Arvay.
Na druhý pokus sa prezentovalo 69 poslancov, ale už bez Hermana Arvaya. Parlament však nemohol pokračovať v hlasovaní, pretože sa musí prezentovať aspoň 76 poslancov zo 150.