Pakistanu, znamená to, že sa čoskoro v Afganistane ešte oteplí. V niektorých častiach krajiny dosiahla teplota podľa pakistanského meteorologického ústavu až 49,5 stupňa.
V dôsledku teplôt, ktoré sú najvyššie v tejto časti Ázie za posledných 11 rokov, zomrelo už viac ako 100 ľudí. Pakistanské ministerstvo zdravotníctva vyzýva predovšetkým starších občanov a rodičov malých detí, aby obmedzili pohyb na ulici a radšej zostávali doma. A v ďalších dvoch dňoch sa vraj má ešte otepliť.
V Afganistane žiadne údaje o počte obetí horúčav nemajú. Pritom napríklad na púšti, ktorá obklopuje mesto Mazáre Šaríf, dosahuje teplota 52 stupňov. Miestni občania aj napriek krutým horúčavám vtipkujú, že teraz môžu šetriť plynom a variť v piesku priamo v púšti.
Ľudia už ani nemôžu otvárať okienka v autách, pretože prúdiaci vzduch je taký horúci, že by im obaril tvár. Vnútrajšok auta sa vyhrieva až na 60 stupňov.
"Nepamätám takéto horúčavy. Býva nad štyridsať, ale teraz je skoro päťdesiat. Doma už porušujeme pravidlá islamu, vyzliekame sa do tielka a nohavice si vyhŕňame nad kolená," hovorí Umar, predavač zeleniny na centrálnom trhovisku. Na ulicu však musí vyjsť oblečený v tradičnom odeve, ktorý zakrýva ruky i nohy.
Ešte horšie sú na tom ženy. Tie, ktoré chodia v burke, dlhý silonový háv zahaľujúci celé telo vrátane tváre s mriežkou len pre oči, sa pohybujú znateľne pomalšie než inokedy. Teplota v tomto stane z umelej hmoty je približne rovnaká ako v uzavretom automobile.
Horúčavy spôsobujú i častejšie výpadky elektriny, ktorú do severných častí Afganistanu privádzajú z Uzbekistanu. Ľudia sa snažia aspoň rozhýbať vzduch pomocou elektrických ventilátorov a keď ich zapnú všetci naraz, chatrná sieť takýto úder nevydrží. Potom zostávajú už len umelohmotné vejáre.
Autor: agentúra Epicentrum, Mazáre Šaríf