World music je už šoubiznisom?

V britskej metropole rozdali Ceny World music 2001, hudobného štýlu, zastrešujúceho hudbu zo všetkých končín sveta. Postaral sa o to tretí program britskej rozhlasovej stanice BBC Radio 3. Rozdávanie cien v londýnskej hale Ocean malo aj odporcov. Tým ...


Johnny Depp a Taraf de Haidouks pri odovzdávaní Cien World music v hale Ocean. FOTO – ČTK



V britskej metropole rozdali Ceny World music 2001, hudobného štýlu, zastrešujúceho hudbu zo všetkých končín sveta. Postaral sa o to tretí program britskej rozhlasovej stanice BBC Radio 3. Rozdávanie cien v londýnskej hale Ocean malo aj odporcov. Tým sa nepáči, že tento druh hudby prvýkrát zobral na seba maniere klasického šoubiznisu.

Odborná porota posudzovala súťažiacich rozdelených do skupín podľa jednotlivých geografických oblastí, v ktorých hudobné štýly vznikli: skupina Afro-Celt Sound System, ktorá kombinuje írske a západoafrické hudobné štýly a vytvára tak nový, originálny zvuk, vyhrala cenu poslucháčov. Cenu za najlepšieho afrického hudobníka dostal Djelimada Tounkara z Mali, vedúci Rail Bandu, prvej „elektrickej“ kapely zo západnej Afriky. V Ázii vyhrala etno-punková kapela Yat Kha, kombinujúca šamanské spevy s elektrickou rytmikou. Orlando Lopéz, ktorý hrá na kontrabas, vyhral v skupine latinskoamerickej hudby a rumunská formácia Taraf de Haidouks sa stala najlepšou „európskou a blízkovýchodnou“ kapelou. Cenu im odovzdal americký herec Johnny Depp.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, rumunskí Rómovia Taraf de Haidouks sa s Deppom poznajú z nakrúcania filmu Muž, ktorý nevedel plakať a vystúpili aj v Čechách na festivale Respekt. Doma hrajú iba výnimočne – pre pretrvávajúce rasové predsudky.

Marketingový termín

Označenie world music vytvorila skupina ľudí v britskom hudobnom priemysle v osemdesiatych rokoch, keď sa snažila zaškatuľkovať do jednej kategórie všetkých umelcov, ktorí pochádzali z rôznych častí sveta, boli populárni, ale tiež nezaraditeľní do západných hudobných štýlov. Podľa kritikov ide skôr o marketingový termín, ako o čistý hudobný žáner.

Ceny rozprúdili aj debatu o pôvodnosti world music: niektorí si myslia, že hudbe sa pomôžu etablovať, tak ako to bolo s popom alebo džezom. Iní v oceňovaní vidia stratu rešpektu a podľa ďalších je to koniec poslednej pôvodnej hudby. „Som presvedčená, že dobrá hudba zostane dobrou hudbou,“ povedala BBC organizátorka akcie Anna Umbinaová. Podľa nej čím viac sa world music dostane k ľuďom, tým viac bude populárna. „Rozprávame sa tu o tých najlepších umelcoch,“ hovorí Umbinaová.

SkryťVypnúť reklamu

Právo na ocenenie

Frázu world music odmieta aj jeden z víťazov Nitin Sawhney. „Je to ako rasistická kategória,“ tvrdí a dodáva, že ho práve toto označenie vytláča na perifériu hlavného prúdu. „Myslel som si, že v hudbe nepoznáme bariéry a predsudky. Som prekvapený, koľko prekážok sa dá v hudbe postaviť. Samozrejme, som za ocenenie vďačný, ale čo má právo byť ocenené a čo nie?“ Mnohí etablovaní umelci world music považujú takéto označenie ich hudby za hendikep. Britská Indka Susheela Raman sa skôr cíti ako speváčka popu, a nie ako celebrita world music.

Aj napriek výhradám umelcov sa výraz world music ujal. Vo svete vychádzajú špecializované časopisy a konajú sa festivaly, ktoré sú určené všetkým divákom, čo sú rozčarovaní zo súčasného nudného popu a takmer nulovej alternatívy. Za posledné tri roky zaznamenala predajnosť world music veľký vzostup – podľa prieskumov je to desať percent z celkovej predajnosti nosičov po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo ako móda

Termín world music sa stal módou. Mnohí Briti si radi kupujú anonymných interpretov z neznámeho kultúrneho prostredia. A nie sú jediní. Manu Chao, ktorý spieva v piatich jazykoch, je hviezdou medzi latinskoamerickými a aj európskymi poslucháčmi. V súťaži získal cenu hudobníka-inovátora, na akcii však ako jediný ocenený nevystúpil a poslal len video.

Niektorí hudobníci prezentujú len hudobný štýl svojej vlasti, iní však kombinujú celý rad hudobných vplyvov. „Pochádzam z Anglicka, vyrástla som v Austrálii a teraz pracujem v Londýne s tunajšími hudobníkmi a s tými, čo prišli z Paríža. Cestovanie a migrácia stavia túto hudbu do iného svetla, aj keď to tak nechceme,“ vraví speváčka Susheela Ramanová, vystupujúca s indickými pesničkami, ktoré pozná už z detstva.

SkryťVypnúť reklamu

Baaba Mal je senegalský spevák, tanečník, gitarista a skladateľ (získal cenu hudobných kritikov) a je klasickým predstaviteľom world music – mieša senegalskú hudbu s prúdmi z ďalších afrických národov, Latinskej Ameriky a Európy. Je príkladom toho, že umelci, ktorí prinášajú dohromady rozmanité tradičné hudobné štýly, berú hudobný priemysel útokom.

Nováčik: Susheela Raman (Británia)

Inovátor: Manu Chao (Francúzsko)

Boriteľ hraníc: Nitin Sawhney (Británia)

Afrika: Djelimada Tounkara (Mali)

Ázia-Pacifik: Yat Kha (Ruská federácia)

Amerika: Orlando „Cachaito“ López (Kuba)

Európa a zvyšok Ázie: Taraf de Haidouks (Rumunsko)

Cena poslucháčov: Afro Celt Sound System

Cena kritikov: Baaba Mal (Senegal)

Autor: PETER BÁLIK(S použitím informácií BBC a TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 740
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 552
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 561
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 554
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 405
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 083
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu