Americké bulvárne, ale aj seriózne médiá z času na čas prinášajú správy o sexuálnom zneužití slávnych herečiek priamo v ambulancii psychoterapeuta. Tam je však bežné aj to, že právnici vysúdia veľké odškodné aj morálne zadosťučinenie. U nás sme v tejto problematike zatiaľ v roku nula. Prečo?
Spýtali sme sa to podpredsedu Psychoterapeuetickej spoločnosti, profesora ANTONA HERETIKA.
Pri psychoterapii sa vytvára zvláštny vzťah medzi terapeutom a klientom, ktorý sa môže aj eroticky zvrhnúť. Je to tak?
Počas veľkého množstva sedení sa často vytvárajú aj vzťahy, ktoré majú erotický podtón. Práve preto je v psychoterapii dôležitý špeciálny výcvik, aby sa psychoterapeuti naučili, ako sa s takýmito pocitmi vyrovnať a ako s nimi pracovať. Lebo aj pocity psychoterapeutov voči klientom sú celkom prirodzené a tiež sa menia počas sedenia.
Dejiny však ukazujú, že aj slávni psychoterapeuti, počnúc Freudom, občas zlyhali…
Je absolútne neprípustné, aby psychoterapeut tieto pocity nezvládol, a namiesto toho, aby ich analyzoval v prospech terapie, zneužije klienta. Etický kódex našej psychoterapeutickej spoločnosti je veľmi prísny a nepripúšťa v priebehu liečby nielen sexuálny, ale ani citový intímny vzťah. Za zneužitie sa považuje dokonca aj to, ak terapeut využije nejaké služby klienta. Napríklad si dá zadarmo opraviť auto k šéfovi autoservisu. To sa považuje za podobne vážne zneužitie ako sexuálne. Akýkoľvek erotický alebo iný ako psychoterapeutický vzťah medzi terapeutom a klientom je priestupkom proti etike a môže byť sankcionovaný.
Ako?
Od vylúčenia zo spoločnosti až po trestné stíhanie. Ale tu by musel vyjsť podnet od obete – v tomto prípade od zneužitej pacientky. Rovnako ako keď chirurg zle operuje a poškodí pacienta, môže žalovať aj klient psychoterapeuta .
Dokazovanie psychického alebo sexuálneho zneužitia však môže byť možno ťažšie ako pri zjavnom telesnom poškodení. Ako to žena dokáže, keď pri tom boli sami – bez svedkov? Psychiater môže takúto ženu označiť jednoducho za hysterku, nie?
Ak by došlo k trestnému stíhaniu, čo by si najprv vyžadovalo, aby žena podala trestné oznámenie a žalovala psychiatra, posudzoval by jej prípad súdny znalec.
A ak ide napríklad o narkomanku, ktorej nikto neverí?
To je práve vec znaleckého posudzovania. Nezávislí znalci by posúdili bez falošnej profesionálnej kolegiality, nakoľko je vierohodnosť poškodenej vysoká alebo nízka, nakoľko to bolo produktom výmyslu postihnutej pacientky a nakoľko to bolo reálne.
To je však na veľmi dlhé lakte a vyžaduje to silné nervy a vysoké poplatky za súdy. Nejde to nejako jednoduchšie?
Psychoterapeutická spoločnosť nemá súdnoznalecké posudzovanie v moci. Žiaľ, zatiaľ jediná cesta, ako to postihovať, je cez trestný zákon, lebo zatiaľ nemáme ustanovený zákon o psychoterapii, ktorý by to upravoval. Je ešte iná cesta. Je to etická stránka prípadu, keď zneužitá podá podnet na odbornú spoločnosť, a tá sa ňou musí zaoberať.
Čo by zákon o psychoterapii zmenil?
Komora psychoterapeutov, ktorá by takto vznikla, by mala zo zákona moc zneužívajúceho psychoterapeuta postihnúť. Zatiaľ takúto možnosť nemáme My ho môžeme zo spoločnosti vyškrtnúť, ale to mu ešte nebráni, aby naďalej vo svojej praxi pokračoval, pokiaľ nie je právoplatne odsúdený a nemá zákaz výkonu povolania.
(uj)