Včera nové pravidlá schválil europarlament. Europoslanci však už nebudú platení z rozpočtov krajín, odkiaľ pochádzajú, ale plat im pôjde z rozpočtu únie. Zákon po novom upravil i odvody a preplácanie cestovných nákladov.
"Doteraz som v Bratislave cestoval hromadnou dopravou, ale myslím, že ak to prejde, prestanem, kým to ľudia doma strávia," poznamenal krátko o novom plate nezávislý poslanec Sergej Kozlík z HZDS.
Z chudobnejších krajín únie dnes najmenej dostávajú lotyšskí poslanci - okolo 1000 eur a najviac Slovinci - 4000 eur. Naopak, Taliani po novom môžu prísť takmer o polovicu doterajšieho mesačného príjmu, ktorý je rovnaký ako ich národných poslancov - asi 11 000 eur.
"S čistým svedomím som tento návrh podporila, hoci mňa osobne sa už týkať nebude," povedala Edit Bauer z SMK. Miroslav Mikolášik z KDH sa ohradil. "Toto nie je téma, ktorá ma zaujíma. Sedím tu pre iné veci ako pre debaty o našich platoch." Podľa neho však bolo dôležité, aby sa zjednotili pravidlá. "Bolo by smiešne, keby sme na Slovensku dávali nižší plat Záhorákom či Košičanom, podľa toho, ako sa ekonomicky darí ich regiónu."
Aj Peter Šťastný z SDKÚ si myslí, že v prvom rade ide o to, či budú poslanci dostávať za rovnakú prácu rovnaký plat. "Tie rozdiely momentálne medzi nami nerobia dobrú krv."
Podľa Frederica de Girolamo, hovorcu právneho výboru, ktorý štatút poslancom odporučil prijať, v niektorých krajinách by mohol byť problém vysvetliť občanom, ako to, že ich prezident alebo premiér dostáva podstatne menej ako europoslanci. "Aj preto môžu krajiny nové pravidlá zabrzdiť aspoň na dve volebné obdobia."
Slovenský veľvyslanec v Bruseli Maroš Šefčovič však potvrdil, že Slovensko s tým problém mať nebude. "Podobne ako väčšina krajín aj my sme uznali, že europoslanci majú náročnú prácu, pri ktorej musia často aj každý týždeň cestovať, a verím, že aj občania pochopia, že by mali dostávať rovnako ako ich kolegovia z ostatných krajín únie," povedal.
Poslancom sa plat bude zdaňovať asi 25 percentami.
Ako hlasovali naši europoslanci
Za: Edit Bauer a Arpád Duka Zolyomi - SMK, Milan Gaľa, Peter Šťatný - SDKÚ, Ján Hudacký a Miroslav Mikolášik - KDH, Miloš Koterec a Vladimír Maňka - Smer
Proti: 0
Zdržali sa: Peter Baco - HZDS, Sergej Kozlík - HZDS, Zita Pleštinská - SDKÚ
Nehlasovali: Irena Belohorská - HZDS, Monika Beňová - Smer, Anna Záborská - KDH
Naši europoslanci novými platmi získajú aj stratia
Zatiaľ čo na platoch by si mohli budúci europoslanci prilepšiť, v porovnaní s tými terajšími prídu o podstatný balík peňazí určených na cestovanie.
Cestovné náklady sa dnes vyplácajú podľa vzdialenosti medzi prácou a domovom, aj medzi bruselským a štrasburským sídlom europarlamentu. Poslanci zároveň dostávajú 3736 eur ako príplatok na cestovanie - na konferencie či na stretnutia s občanmi.
Všetky príplatky na cestovné dostávajú ako nezúčtovateľné preddavky - ich výška sa neporovnáva so skutočnými nákladmi, čo si vyslúžilo najväčšiu kritiku. Šikovnejší či sporovlivejší politici totiž domov alebo do Štrasburgu cestujú vlakom alebo nízkorozpočtovými leteckými linkami, zatiaľ čo paušálny príplatok by im vystačil aj na najluxusnejšiu prepravu. Zvyšok im zostáva vo vrecku.
Exminister financií Sergej Kozlík z HZDS si myslí, že nový systém bude priehľadnejší, ale "či naozaj prinesie parlamentu úspory, o tom sa dá polemizovať". (lk)
Autor: Lucia Kubošová