Do redakcie denníka Nový Čas prišli včera na obed ľudia, ktorých mená sú na mafiánskom zozname a patria k skupine piťovcov. Nový Čas totiž vo včerajšom vydaní zverejnil, že na zozname je aj slovenská miss 2003 Adriana Pospíšilová. V príbehu chcela redakcia, podľa zástupcu šéfredaktora Slavomíra Klikušovského pokračovať, pretože mala informácie, že Pospíšilová sa na zozname ocitla práve kvôli kontaktom so šéfom tejto skupiny prezývaným Piťo, ktorý je na zozname tiež. Keď misske zavolali, či je to pravda, prišiel do redakcie Piťo osobne s tým, že si neželá, aby písali o jeho rodine. Krátko nato prišli do redakcie policajti, skontrolovali členov Piťovej skupiny a redaktorov sa spýtali, či sa cítia nejako ohrození. "Povedali sme, že zatiaľ nie," hovorí Klikušovský. FOTO - SME |
BRATISLAVA - Niektorí ľudia z takzvaných mafiánskych zoznamov, žiadali nedávno políciu o ochranu. Polícia totiž ľuďom, ktorých označuje za členov podsvetia, zobrala legálne držané zbrane a zbrojný preukaz. Využila na to nový zákon o zbraniach a strelive, ktorý si vysvetľuje tak, že zbrojný preukaz môže odobrať už na základe operatívnych informácií. Konanie polície niektorých z nich nahnevalo.
Denník SME má k dispozícii výpoveď doteraz netrestaného muža, ktorý je na zozname, a žiadal o ochranu. Údajne ho chce niekto zavraždiť, čo sa dozvedel od polície. Vo výpovedi tvrdí, že keď mu polícia zobrala legálne zbrane, nemá sa ako chrániť. Polícia povedala, že ho ochráni, ak sa stane chráneným svedkom a bude vypovedať o podsvetí, alebo ak sa bude zdržiavať najmä doma, dopredu oznamovať, či chce niekam ísť, a riadiť sa jej pokynmi, čo odmietol.
Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič na otázku, ako sa musí správať osoba, ktorú polícia chráni, lebo jej hrozí vražda, neodpovedal. "O spôsoboch, metódach a prostriedkoch, aké polícia používa pri ochrane osôb, vám informácie nemôžeme poskytnúť."
K príprave vraždy sa tiež nevyjadril, pretože polícia podľa neho poskytuje informácie o vyšetrovaní len vtedy, ak je obvinený konkrétny človek.
Doteraz mohla polícia brať zbrojné preukazy len vtedy, ak bol niekto právoplatne odsúdený alebo obvinený, prípadne nadmieru požíval alkohol. Dnes zákon o zbraniach a strelive v paragrafe 19 odseku 2 písmene g hovorí, že nespoľahlivý pre držanie zbrane je aj ten, "kto podľa zistení útvaru Policajného zboru nedáva záruku, že zbraň nezneužije". Keď polícia určuje, kto je takýto "prípad", vychádza podľa Ažaltoviča "z výsledkov, prehľadov a rozborov operatívno-pátracej činnosti".
O odňatí preukazu rozhoduje špeciálna komisia, ktorú 16. marca zriadil minister vnútra Vladimír Palko. Má päť členov. Predsedom je podľa Ažaltoviča pracovník úradu justičnej a kriminálnej polície z prezídia. Ostatných členov komisie vymenuje policajný prezident a sú nimi dvaja pracovníci úradu boja proti organizovanej kriminalite a dvaja z úradu boja proti korupcii. Proti rozhodnutiu komisie sa môže každý odvolať až na Najvyšší súd.
Ažaltovič hovorí, že komisia od svojho vzniku posudzovala 208 prípadov. Z toho v 119 preukaz nechala a v 89 ho podľa bodu g odňala. O akých ľudí ide, a prečo sú nespoľahliví, Ažaltovič neprezradil, podľa neho ide o utajované skutočnosti a osobné údaje. (mož)