A zdá sa, že úspešne. Súdiac aspoň podľa prekvapujúceho počtu mladých ľudí, ktorí sa pred voľbami rozhodli vstúpiť do ich radov.
Čísla, ktoré nedávno zverejnil najčítanejší nemecký denník BILD, ukazujú, že prírastky majú všetky strany, bez ohľadu na ich veľkosť či volebné vyhliadky. Najväčší prílev mladých dokonca zaznamenali vládnuci sociálni demokrati (SPD). Za niekoľko dní od vyhlásenia predčasných volieb vstúpilo do strany 1325 nových členov, z toho 729 má menej ako 35 rokov.
Sú medzi nimi aj dvaja školáci, 18-ročný Frederik Blachett a 19-ročný Sören Priebe. Do politiky vstupujú plní ideálov. "Sociálna demokracia presadzuje najdôležitejšie hodnoty: slobodu, spravodlivosť a solidaritu. Reformy Gerharda Schrödera sú garantom toho, že tieto hodnoty pretrvajú," povedali nadšene pre denník BILD.
To je pre kancelára Schrödera po dlhom čase veľmi dobrá správa. Jeho strana stratila od nástupu k moci v roku 1998 štvrtinu svojich voličov. Len v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko opustilo minulý rok sociálnu demokraciu 13-tisíc členov. Teraz im pribudli noví a mladí.
Optimistické čísla zverejnila aj bavorská CSU, ktorá má vysoký vekový priemer svojich členov i voličov. Teraz dostalo stranícku knižku 400 nových, 150 z nich má menej ako 30 rokov.
Po rokoch nespokojnosti a "blbej" nálady z rekordnej nezamestnanosti a nemohúcej ekonomiky cítia hlavne mladí Nemci šancu na zmenu. Prírastky hlásia aj menšie strany, hoci presné čísla ešte nemajú. "Je to nádej na lepšie časy a pri takom zlome chcem osobne byť. Naša krajina je v strašnom stave, chcem pomôcť, aby sa ekonomicky pohla dopredu," povedal 35-ročný ekonomický poradca Oliver Handschuck, ktorý vstúpil do CDU v Berlíne.
Motiváciu majú hlavne mladé Nemky. Ak v úrade kancelára vystrieda Schrödera Angela Merkelová, bude krajinu prvýkrát v histórii viesť žena. Padne ďalšie tabu v politike a v spoločnosti.