MOSKVA - Ambiciózny rusko-americký projekt, ktorý mal otestovať technológiu využiteľnú na neobmedzené objavovanie vesmíru, sa nevydaril. Štart unikátnej slnečnej plachetnice totiž zlyhal a jej úlomky dopadli späť na Zem.
Vynesenie plachetnice na obežnú dráhu sa nevydarilo, pretože motor nosnej rakety krátko po vystrelení do vesmíru prestal fungovať. "Motor zlyhal už po 83 sekundách po štarte z ruskej atómovej ponorky v Barentsovom mori," oznámil hovorca ruskej agentúry Roskosmos Vjačeslav Davidenko.
Zlyhanie raketového motora znamená, že slnečná plachetnica sa stratila. Minister obrany Sergej Ivanov už inicioval pátranie po úlomkoch rakety a vesmírneho plavidla. Ruské optické aj rádiolokačné pozorovacie prístroje podľa agentúry Itar-Tass nevideli Cosmos od chvíle jeho vypustenia.
Za posledných 24 hodín to bola už druhá havária ruskej rakety. Raketa Molnija-M, ktorá mala vyniesť na obežnú dráhu vojenský komunikačný satelit, sa v utorok krátko po štarte zrútila na územie Sibíra.
Vedci z niektorých observatórií tvrdili, že pár hodín po štarte plachetnice zachytili jej signál. Lokalizovanie vesmírneho plavidla však podľa AP môže trvať celé hodiny alebo dni. Cestu solárnej plachetnice mali sledovať aj z českej pozorovacej stanice Akadémie vied v Panskej Vsi, tá nijaký signál nezachytila.
Vôbec prvýkrát mali po vynesení slnečnej plachetnice do vesmíru využiť technológiu závislú od energie solárneho vetra. Plachetnica s ôsmimi trojuholníkovými plachtami s veľkosťou jeden a pol basketbalového ihriska mala na obežnej dráhe obiehať jeden mesiac.
Ak by sa technológia v praxi ukázala ako efektívna, v budúcnosti by ju mohli využívať na extrémne dlhé kontrolované vesmírne cesty medzi hviezdami.
Plachetnicu postavila ruská spoločnosť Lavočkin za 4 milióny dolárov, ktoré poskytla americká Planetárna spoločnosť.
(rek)