Edgar Ray Killen a jeho tri obete: Michael Schwerner, James Chaney a Andy Goodman. FOTO - REUTERS a SITA/AP |
Americký juh zase hovorí o Ku-Klux-Klane a lynčovaní černochov. Včera odsúdili Edgara Raya Killena za zabitie. Hrozí mu až 20 rokov väzenia. Killen pred 41 rokmi zorganizoval vraždu troch občianskych aktivistov, ktorí chceli na juhu zlepšiť postavenie černochov.
Killen roky tvrdil, že s vraždou z roku 1964 nemá nič spoločné a nikdy nepatril ani ku Ku-Klux-Klanu. Teraz po prvý raz priznal, že bol členom rasistického spoločenstva. Presviedčal však porotu, že to automaticky neznamená, že je aj vrahom. Neuverili mu. Nové skutočnosti, ktoré sa podarilo získať, celkom jasne hovoria, že muž, ktorý v mestečku Philadelphia vystupoval aj ako pastor, celú akciu vymyslel a zorganizoval.
Ten príbeh pozná vari každý. V roku 1988 o ňom nakrútili film Horiaca Mississippi s Genom Hackmanom v hlavnej úlohe. Rodiny obetí si teraz oddýchli: "Konečne to už nebude len príbeh z Hollywoodu," povedal agentúre AP brat jednej z obetí Ben Chaney.
V lete slobody roku 1964 prišli na juh pomáhať tisícky aktivistov černochom presadzovať ich práva. Pred voľbami ich v rámci občianskej kampane mali zapisovať na zoznamy voličov. Michael Schwerner a Andy Goodman boli mladíci zo židovských rodín z New Yorku, James Chaney bol jediný Afroameričan z trojice, na ktorú si pred budovou polície počkala horda z klanu. Zastrelili ich a zahrabali do priekopy.
Ich príbeh je najlepším dôkazom, ako sa za 40 rokov zmenila Amerika. Na súde, ktorý sa konal krátko po vražde, čisto belošská porota Killena oslobodila. Jedna porotkyňa vtedy vyhlásila, že predsa nemôže odsúdiť pastora.
Aj teraz sedela v porote väčšina belochov, spolu s nimi však aj traja čierni porotcovia. A hlavne sa zmenila atmosféra. Senát sa prednedávnom ospravedlnil za lynčovanie černochov, v politike je stále viac Afroameričanov, majú už druhého ministra zahraničia za sebou. Po Colinovi Powellovi aj Condoleezzu Riceovú.
Napriek tomu nie sú lídri černošských hnutí úplne spokojní. Porota odmietla obvinenia z vraždy a Killena odsúdili iba za zabitie. Za vraždu by dostal doživotie, za zabitie mu hrozí maximálne 20 rokov. V prípade starca na vozíčku a dýchacom prístroji to však je trest do konca života. A hlavne: 41 rokov prežil v svojom meste ako normálny občan, teraz je už každému naozaj jasné, že je vrah. A to nie je málo. Práve počas týždňového procesu sa ukázalo, že na americkom juhu je ešte stále dosť ľudí, ktorí sympatizujú s Ku-Klux-Klanom.