Do Belkovho spisu včera mohli nahliadnuť len novinári. Pred budovou Ústavu pamäti národa stáli v dlhom rade. Do čitárne vchádzali po malých skupinkách. FOTO - SITA/AP |
"Belka s nami nechce spolupracovať," priznal jeden z príslušníkov poľskej komunistickej rozviedky. Ústav pamäti národa včera sprístupnil spis poľského premiéra Mareka Belku. Opozícia, ktorá ho obviňuje zo spolupráce s tajnou službou, žiada jeho demisiu. Belka to však odmieta.
Belkov spis - to je 68 strán dokumentov odkopírovaných z pôvodných mikrofilmov. Najdôležitejšie je, že neobsahuje žiadne správy písané Belkom. Sú v ňom akurát záznamy, ktoré si o ňom robili agenti rozviedky. Mal krycie meno Belch.
Jediný dokument podpísaný súčasným predsedom vlády je takzvaná cestovná inštrukcia, ktorú podpísal 10. septembra 1984 pred odchodom na štipendium do Spojených štátov. Belka vtedy pracoval ako doktor ekonómie na lodžskej univerzite. Cestovná inštrukcia neznamená sľub spolupráce.
Na jednej strane bola takáto inštrukcia bežným zvykom, a kto ju nepodpísal, nemohol vycestovať do zahraničia. Na druhej strane však dokument obsahuje vetu: "Prijímam nasledujúce úlohy v prospech Štátnej bezpečnosti Ministerstva vnútra."
Hlavný problém teraz spočíva v interpretácii tohto dokladu. Parlamentná vyšetrovacia komisia sa v marci premiéra pýtala, či spolupracoval s tajnou službou. Vtedy jasne odpovedal: "Nie." Pravicová opozícia teraz tvrdí, že Belka klamal.
Premiér trvá na svojom. Na jeho strane stojí prezident Aleksander Kwasniewski a čo je dôležitejšie aj Ústav pamäti národa a Lustračný súd. Ten musí v Poľsku overiť výpoveď každého politika. V Belkovom prípade jasne tvrdí, že s komunistickou rozviedkou nespolupracoval.
Z ďalších dokladov, ktoré spis obsahuje, vyplýva, že Belka s tajnou službou nechcel priveľmi spolupracovať. Už dopredu priznal, že môže vyhovieť ich žiadosti len v ekonomických otázkach a len vtedy, keď je mimo Poľska. Tajná služba sa ho potom pokúsila využiť, agenti však priznávajú, že neuspeli.
"Tvrdí, že svoju kariéru nevidí v spojení s nami," priznal už po prvých rozhovoroch dôstojník tajnej služby. O tri roky neskôr ten istý príslušník navrhoval, aby Belkove spisy odniesli do archívu. Dôvodom boli "minimálne možnosti získať pozoruhodné informácie a jeho malá aktivita".
Iný funkcionár zase priznal: "Cítiť, že Marek Belka vníma spoluprácu s našou službou ako nutné zlo."
Počas ročného štipendia v Amerike dal Belka tajným dva ekonomické materiály, ktoré boli v Spojených štátoch verejne prístupné. Jeden z nich bol o trhu poľnohospodárskych produktov a získal ho od profesora University of Chicago. Oba materiály boli také odborné, že agenti museli priznať, že im nerozumeli.
Podľa pravicovej opozície to je však inak. Občianska platforma, ktorá dlhodobo vedie v predvolebných prieskumoch, žiada Belku, aby okamžite odstúpil. "Taký významný úrad, ako je úrad predsedu vlády, by nemal zastávať človek, nad ktorého minulosťou visia podobné otázniky," povedal jej predák Donald Tusk.
Šance na odvolanie premiéra pár mesiacov pred jesennými voľbami sú však len teoretické. "Nie je čas vôbec debatovať o zmene vlády," povedal prezident Kwasniewski. "Držme sa zákona. Podľa mňa tieto dokumenty Marka Belku nekompromitujú."