ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
spodárstvo a rybolov predviedla, že Európa je ešte schopná dôležitých rozhodnutí," neskrýval hrdosť hostiteľ schôdzky, luxemburský minister Fernand Bohen.
Politická dohoda o nariadení pre fond rozvoja vidieka nasledovala tri dni po krachu bruselského summitu, na ktorom sa šéfovia štátov a vlád dvadsaťpäťky nedokázali dohodnúť na financovaní únie v rokoch 2007 až 2013.
Nariadenie počíta so zjednodušením pravidiel čerpania proti doterajšiemu stavu. Peniaze má spravovať jediný fond. Na rozvoj európskeho vidieka by únia v rokoch 2007 až 2013 mala vynaložiť celkom 88,7 miliardy eur, ale táto suma ešte závisí od celkovej dohody o rozpočtoch EÚ na toto obdobie.
Slovenský minister Zsolt Simon bol s rozhodnutím ministrov spokojný: dohoda zabezpečí väčšie slovo členských krajín pri rozhodovaní o umiestnení financií na jednotlivé hlavné osi rozvoja vidieka, napríklad obhospodarovanie pôdy či diverzifikáciu podnikateľských činností. Rovnako Bratislave vyhovuje uznanie DPH ako uznateľného nákladu, ako aj zvýšenie veľkosti podnikov oprávnených žiadať o podporu (až do 750 zamestnancov a 200 miliónov eur obratu ročne); pri tejto veľkosti firiem ide o polovičnú podporu.
Nová podpora vidieka bude mať tri ciele: zvyšovanie konkurencieschopnosti poľnohospodárstva a lesníctva, zlepšovanie kvality života a diverzifikácia aktivít na vidieku a ochrana životného prostredia spolu so spravovaním pôdy. Na prvé dva ciele musia členské štáty vyčleniť po 10 percent z peňazí, ktoré dostanú, na tretí cieľ 25 percent.
"Je to zásadná zmena oproti pôvodným návrhom, ktorá zvyšuje pružnosť a kompetencie členských štátov pri rozhodovaní, ako využiť peniaze," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková. (čtk, tasr)