Výšku odmeny za vykonanú prácu rieši písomná dohoda, ktorú by mal študent podpísať najneskôr deň pred nástupom na brigádu. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
"Budem robiť hocičo nad 60 Sk na hodinu, iba seriózne," znie jeden z inzerátov študentov pred letom. Na internete sú stovky podobných inzerátov študentov, ktorí si hľadajú prácu. Mnohí však brigády nezoženú, prípadne musia výrazne znížiť zo svojich platových predstáv. Hoci sa študenti počas leta snažia zarobiť si, zohnať si brigádu nie je celkom ľahké. Je ich totiž omnoho menej, ako potenciálnych brigádnikov. Možností brigádovať je málo najmä mimo Bratislavy, v lete sú veľmi rýchlo obsadené. Študenti neraz brigádujú aj načierno - využívajú ich najmä menšie stavebné firmy alebo živnostníci, ktorí potrebujú nárazové práce.
"Ponuka brigád je bohatá najmä v Bratislave, v ostatných krajoch je to výrazne menej. Predpokladáme, že v iných krajoch sa často využíva aj možnosť nájsť si brigádnikov prostredníctvom známych," hovorí Ivana Galová zo spoločnosti Profesia.
Najviac možností je v obchodoch, kde ponúkajú pomocné práce (pokladňa, práca s tovarom). Brigádnikov často využívajú aj na kancelárske práce, upratovanie, promotérsku činnosť, roznášanie letákov.
Kde sa dá najviac zarobiť? "Každá firma má vlastné riešenie, nedá sa to zovšeobecniť. Najčastejšia je odmena 50 korún za hodinu, ale môže to byť aj viac, aj menej," hovorí Galová.
Dopyt po brigádach podľa Profesie výrazne rastie v posledných dvoch mesiacoch pred prázdninami, keď sa končí skúškové obdobie aj školský rok. "Vtedy aj býva trochu väčšia ponuka brigád, lebo firmy si zamestnaním brigádnikov pomáhajú vyriešiť dovolenky svojich zamestnancov," hovorí Ivana Galová.
Medzi typické brigádnické miesta patrí napríklad obsluha v sieti rýchleho občerstvenia McDonalds, no ide o dlhodobejšie brigády. McDonalds neberie brigádnikov len na dva letné mesiace, preferuje skôr študentov ochotných brigádovať aj cez školský rok. Zvyčajne ponúka 55 korún za hodinu, študent musí odpracovať minimálne 50 hodín mesačne, maximálne 80 hodín.
V administratíve ide často o prepisovanie textu, pri zmenách názvov firiem brigádnici prelepujú názvy firmy na obálkach, alebo zmluvách (zhruba 20 halierov za obálku), ale tieto práce zväčša obsadia deti zamestnancov.
Na brigády prijímajú aj banky, ale brigádnikov si zväčša úzkostlivo vyberajú. Preferujú najmä študentov, ktorí potrebujú získať odborné skúsenosti počas štúdií, prípadne absolventskú prax. O tieto brigádnické miesta sa budú ostatní uchádzať zbytočne. Banky berú napríklad ľudí, ktorí počas štúdia dostanú ročníkový projekt, seminárnu prácu a potrebujú pomoc. Banky zväčša vyžadujú znalosť cudzích rečí, prácu s počítačom, orientáciu v ekonomike. Záujemcovia sa veľmi ľahko dozvedia, či banka prijíma brigádnikov - na internetových stránkach finančných inštitúcií. Martina Kusovská zo Slovenskej sporiteľne hovorí, že banky sa zvyčajne zameriavajú na stredoškolskú a vysokoškolskú prax. (rf)
Čo všetko sa dá robiť
Milovníci histórie sa môžu uplatniť ako sprievodcovia po mestách.
Športovo založení študenti vedia získať brigádu tzv. animátora - robia športové programy pre cestovné kancelárie, prípadne detské animácie a tanečné vystúpenia.
Dievčatá, ktoré vedia dobre jazyky, sa zvyknú uchytiť aj na recepciách hotelov. Za sprievodcovanie, animácie, aj brigády na recepciách obyčajne dostávajú aj sto korún na hodinu. (rf)