Celosvetový priemer produktivity práce je 62 percent, pričom optimum by sa malo pohybovať okolo 85 percent. Miera produktivity sa určuje podľa toho, koľko času zamestnanec vytvára hodnoty a koľko času nepracuje alebo pracuje zbytočne. Práve plnenie zbytočných úloh je veľkým problémom - ročne sa tak stráca takmer tretina pracovného času. Z analýzy tiež vyplýva, že príčinou nízkej produktivity je tiež to, že manažéri veľmi málo pomáhajú svojim podriadeným pri plnení ich úloh a minimálne ich podporujú. Ďalšími problémami sú potom nedostatočná kontrola a zlá pracovná morálka. Tá sa podieľa na neefektívnom využívaní pracovnej doby 11-timi percenta-mi a podľa spoločnosti Czipin & Proudfoot Consulting zlá pracovná morálka nepramení z neschopnosti alebo lenivosti zamestnancov, ale z ich nedostatočnej motivácie, ktorá vzniká najmä frustráciou z nekvalitného vedenia firmy.
Rastu produktivity práce bráni tiež byrokratizacácia ekonomiky, časté zmeny zákonov.
Produktivitu práce v starých a nových členských štátoch EU meral aj Eurostat - podľa jeho zisťovaní sa na prvej priečke umiestnili Slovinci, kde produktivita práce dosahuje 71 percent priemeru únie. Najhoršie sú na tom Rumunsko s 30-percentnou a Bulharsko s 25-percentnou produktivitou práce.
(gal)
Vydavateľstvo Petit Press, a.s., nezodpovedá za obsah inzerátov, ktoré sú v rozpore s ustanovením § 112 zákona č. 387/1996 Z.z.