Británia môže a bude blokovať plán Európskej únie (EÚ) ukončiť platnosť výnimky, umožňujúcej zamestnancom pracovať dlhšie ako 48 hodín týždenne. "Nemám vôbec v úmysle zrušiť našu výnimku," povedal britský premiér Tony Blair na tlačovej konferencii vo svojom sídle na Downing Street.
Európsky parlament (EP) odhlasoval zrušenie spomínanej výnimky. Takáto možnosť má prestať existovať tri roky po vstupe novelizovanej smernice o pracovnom čase do platnosti.
Britská vláda, ktorá považuje flexibilný zákonník práce za kľúčový pre ekonomickú efektivitu, uviedla, že hlasovanie nie je definitívne a bolo len jednou etapou v komplexnom procese, v ktorom teraz bude nasledovať jeho preskúmanie Európskou komisiou (EK). "Konkurencia zo strany nových ekonomík, ako je Čína a India, znamená, že si jednoducho nemôžeme dovoliť vzdať sa našej flexibility," vyhlásil Blair. Podľa jeho vyjadrenia rovnaký názor zastáva aj predseda EK José Manuel Barroso.
Vlády členských štátov EÚ musia schváliť konečnú verziu pracovnej legislatívy kvalifikovanou väčšinou. Británia sa v snahe o zablokovanie plánu opiera o podporu zo strany nových členských štátov z východnej Európy. Tie rovnako odmietajú striktnú pracovnú legislatívu.
Podľa britských odborov odpracuje v krajine viac ako 48 hodín týždenne asi 3,75 milióna ľudí. Británia má pritom výrazne nižšiu nezamestnanosť ako Francúzsko, Nemecko a ďalšie krajiny únie.
(tasr)