Nakoniec sa ich podarilo prepustiť ešte viac. "Pedagogických aj nepedagogických zamestnancov je menej asi o päť percent. To je asi 5000 zamestnancov školstva, z toho zhruba 3000 boli učitelia," povedala SME hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová.
Hoci odborári tvrdia, že číslo je príliš vysoké, ministerstvo školstva je spokojné. "My sme počítali s 3,5-percentným prepúšťaním, niektorí hovorili až o sedempercentnom. Takže tých päť percent je niekde v strede," hovorí Murová.
Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Jána Gašperana je pravdou, že klesá počet detí. "Ale pokles detí sa nemôže rovnať počtu prepustených zamestnancov v školstve. Predsa, ak mi z triedy odídu dvaja-traja žiaci, neznamená to, že mám prepustiť učiteľa," hovorí.
Učiteľov podľa neho treba, lebo sa musí zabezpečiť vyučovanie jazykov či informatiky, deliť triedy. "Ak máme pracovať s 30 - 34 žiakmi v triede, vraciame sa naspäť," myslí si Gašperan. Dodáva, že v triedach musí byť menej žiakov aj preto, aby sa učitelia mohli viac venovať deťom, ktoré sú mimoriadne nadané, alebo majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
"My sa nebránime efektívnemu riadeniu, to sme vždy hovorili, treba zefektívniť sieť škôl. Ale ukazuje sa, že toto prepúšťanie je naozaj vysoké a bude mať veľký dosah na kvalitu vzdelávania," hovorí Gašperan.
Prepúšťanie bude podľa všetkého ešte pokračovať. Ak totiž mestá a obce nebudú mať na zvýšenie platov dosť peňazí, budú musieť prepustiť ďalších učiteľov. Peniaze však môžu podľa Fronca chýbať iba tým mestám, ktoré sa bránia zániku škôl, hoci do nich chodí málo detí. Ostatné si mali prilepšiť.
Celkovo išlo do regionálneho školstva o 2,6 miliardy viac ako vlani.