Od 1. júla čaká učiteľov materských, základných a stredných škôl najväčšie zvýšenie platov za posledných 15 rokov. Odborári zvyšovanie vítajú, upozorňujú však, že učitelia budú mať aj tak mzdy pod priemerným platom v národnom hospodárstve. "Presadzujeme požiadavku, že priemerný plat učiteľa by mal byť podľa kvalifikácie 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v hospodárstve," povedal SME predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan. FOTO SME - SOŇA REBROVÁ |
Od 1. júla čaká učiteľov materských, základných a stredných škôl najväčšie zvýšenie platov za posledných pätnásť rokov. "Všetkým zamestnancom školstva sa zvyšujú tarifné platy najmenej o päť percent, mladším učiteľom v niektorých prípadoch aj o viac ako 20 percent," povedal hrdo minister školstva Martin Fronc.
Nastupujúci učiteľ zaradený do desiatej platovej triedy dostane
13 100 korún, čo je o takmer 2200 korún viac ako doposiaľ. Ak sa zamestná v špeciálnom školstve, kde je jedenásta trieda, bude mať nástupný plat až o takmer 2600 Sk vyšší.
Učiteľov iste poteší, že zvyšovanie ich platov sa stane každoročným pravidlom, nie ako doteraz, keď sa platy zvyšovali po dvoch, troch či štyroch rokoch.
Odborári sú spokojní, avšak toto zvýšenie považujú len za prvý krok. "Zaostávanie platov v školstve je ešte stále veľmi veľké. Svedčia o tom aj výsledky za prvý štvrťrok tohto roku. Kým priemerná mzda dosiahla viac ako 16-tisíc korún, v školstve to bolo necelých 13-tisíc," hovorí predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan. Ide o rozdiel 3000 korún a ani júlové zvyšovanie platov ešte nebude tým, čo by si odborári predstavovali. "Naďalej presadzujeme požiadavku, že priemerný plat v školstve by mal byť na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve a priemerný plat pedagogických zamestnancov by mal byť podľa kvalifikácie 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v hospodárstve. A u vysokoškolákov až dvojnásobok," hovorí Gašperan.
Primátori miest a starostovia obcí vyššie platy pre učiteľov tiež privítali, hovoria však, že na to nemajú peniaze. "Tohtoročné koeficienty s 15-percentným nárastom platov pedagógov nerátali. Nejde o malé zvýšenie a ministerstvo školstva by na to malo dať peniaze. Inak už v októbri nebudeme mať na výplaty," poovedal košický primátor Zdenko Trebuľa.
Minister Fronc je presvedčený, že peňazí na pokrytie zvýšenia platov je dosť. Potrebných 666 miliónov korún navyše už parlament schválil. Päťsto miliónov pôjde priamo z rozpočtu ministerstva školstva, zvyšok cez fiškálnu decentralizáciu.
Peniaze na zvýšenie platov sa podarilo získať aj vďaka tomu, že školy prepustili viac učiteľov, ako sa očakávalo, čím sa niečo ušetrilo. "Pri určovaní rozpočtu na rok 2005 ministerstvo financií počítalo s tým, že počet učiteľov klesne o tri percentá, nakoniec to bolo viac ako päť percent," hovorí hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová.
"Suma sumárum potrebujeme na platy maximálne 23,3 miliardy, čo máme v rozpočte pokryté," uzavrel minister Fronc.
Aký je rozpočet školstva
Rok 2004 31 miliárd
Rok 2005 42,2 miliardy
Z toho:
31 miliárd je v kapitole ministerstva školstva. 28,6 miliardy išlo na normatívne financie (len na platy išlo 23,5 miliardy korún), zvyšok tvorí rezerva ministerstva školstva.
Ďalších 11 miliárd určených pre školy je v rozpočte samospráv.