Futbal a hokej sú u nás tichí rivali. Čas, keď každý kraľoval inému ročnému obdobiu, lebo keď jeden končil, druhý začínal, je už minulosťou. Momentálne sa však šéfovia oboch športov ešte viac ako o priazeň jedného a toho istého diváka uchádzajú o náklonnosť tých, ktorí majú blízko k jednej a tej istej štátnej kase.
"Akurát včera sme boli s ministrom financií," poznamenal nevdojak slovenský futbalový šéf František Laurinec vzápätí, ako sa úprimne potešil informácii, že podľa prieskumu až štyria z piatich Slovákov vítajú štátnu podporu výstavby národných štadiónov. "Aj náš prezident mal už v rámci spoločenských stretnutí niekoľko debát s poprednými politikmi o možnej štátnej podpore projektu haly," priznal generálny sekretár hokejového zväzu Igor Nemeček.
Lobing v najvyšších kruhoch
Sekciu športu na rezortnom ministerstve školstva, podľa generálneho riaditeľa Stanislava Kosorina, zatiaľ ani futbalový, ani hokejový zväz oficiálne neoslovil. Ale to nič nesignalizuje. Obe odvetvia potrebujú peniaze, ktorých objem presahuje ročný rozpočet na šport pohybujúci sa obvykle vo výške okolo miliardy korún. O takých sumách sa na Slovensku rozhoduje o poschodie vyššie a, ako ukázal prípad uprednostnenia financií na stavbu Národného tenisového centra pred podporou projektu školských telocvičien v roku 2001, bez ohľadu na názor rezortu.
"Máme dohodu s hokejistami, že budeme pôsobiť rovnakým smerom. Podobne ako my aj hokej a iné kolektívne športy potrebujú reprezentatívny stánok," tvrdí Laurinec.
Hokej má viac úspechov i divákov
Anketový súboj dvoch športov, u nás označovaných za najpopulárnejšie, vyhral zimný. Výstavbu hokejového štadióna uprednostňuje 19,6 percenta opýtaných, priorite futbalovému by dalo 12,5 percenta.
"Hokej je úspešnejší ako futbal," pripomína analytik Pavel Haulík. Aj sledovanejší: priemerná návštevnosť na ligovom futbale klesla v nedávno skončenom ročníku na 2267 divákov na zápas, kým v hokeji v základnej časti dosiahla 2840 a v play off až 5275 divákov.
Vo svetovom hokejovom rankingu je Slovensko štvrté, vo futbalovom štyridsiate tretie. Konkurencia vo futbale je však neporovnateľne silnejšia, o ľadovom hokeji v niektorých častiach sveta ani nechyrujú: IIHF združuje 63 krajín, kým FIFA 205.
Futbalu drukujú pamätníci a Maďari
Pravda, slovenský futbal prežil aj lepšie časy než sú dnešné. "Šesťdesiattisícový štadión Slovana býva na medzištátnych stretnutiach svedkom nátresku ako do kráľovstva nebeského," písal v šesťdesiatych rokoch literárny kritik Alexander Matuška, ktorý Slovákov označoval za futbalový národ. "Chceli by sme, aby futbal bol národný aj ináč, kvalitou, ale on veľmi nechce," ironizoval súdobý renomovaný glosátor spoločenských javov, čo naznačuje, že výhrady k úrovni futbalu mali našinci aj v jeho lepších obdobiach.
Ešte existujú pamätníci, potvrdil to aj prieskum. Z hľadiska vekovej štruktúry vyhral futbal nad hokejom len v najstaršej generácii, nad 70 rokov, a jasne (19,1 : 9,2). Preto neprekvapuje prevaha futbalových fanúšikov medzi priaznivcami ĽS-HZDS (21,5 : 18,9). Podobný jav medzi voličmi SMK (14,0 : 10,9) súvisí s podporou prednostnej výstavby futbalového štadióna u občanov maďarskej národnosti (15,3 : 9,9). Sociológa Pavla Haulíka by zaskočil iba opak, tendencie sú totiž založené na historických danostiach: "Hokej nie je pre Maďarov fenomén." Napokon, stačí si spomenúť, za akú potupu Slováci pokladali vlaňajšiu prehru svojej reprezentácie s Maďarskom. V podobnom prieskume u našich južných susedov by bolo skóre v prospech futbalu zaiste ešte oveľa výraznejšie.
Ženám je hokej zrozumiteľnejší
Hokej by pokojne mohol byť ženského rodu. U dám vyhral jasne (14,8 : 6,3), u pánov tesnejšie (24,9 : 19,3). "Ženy nemajú až takú silnú väzbu na futbal. Hokej je pre ne zrozumiteľnejší, dynamickejší a divácky atraktívnejší," myslí si Haulík. Podľa neho im chýba trpezlivosť čakať na vychutnania hodnú akciu, ktorá vo futbale logicky prichádza s väčším časovým odstupom.
Za hokej sú zvlášť manažéri (30,3 perc.) a podnikatelia či živnostníci - u tých utrpel futbal priam debakel 5,6 : 27,4. Reprezentačnú hokejovú arénu by vítali najmä obyvatelia miest s počtom obyvateľov od 10- do 100-tisíc, kým ľudia z menších obcí by uprednostnili Národný futbalový štadión.
Hokej sníva o hale na brehu Dunaja
Pražská Sazka Aréna, dejisko lanských hokejových majstrovstiev sveta, stála takmer 10 miliárd českých korún. Český šport jej výstavbu financoval bez štátnej pomoci nie vďaka, lež naprotiveň dnešnému vládnemu zoskupeniu u susedov. Stále totiž vlastní lukratívnu tipovaciu spoločnosť. Na Slovensku ju štát športu už dávnejšie zrekvíroval a ten je dnes od neho závislý tak ako bieloruský od Lukašenka.
Slovenský hokejový zväz nemieni kopírovať veľkolepý pražský projekt. "Ľahšie je postaviť, ťažšie prevádzkovať," vie generálny sekretár Igor Nemeček. "Túžime po účelnej multifunkčnej hale na šport a kultúru asi s dvanásťtisícovým hľadiskom, s hotelom v susedstve. Mala by stáť zhruba dve a pol miliardy. Uvidíme, koľko bude ochotný prispieť štát, a na zvyšok nájdeme súkromných investorov."
O hale sa podľa bývalého prezidenta zväzu Jána Mitošinku prvý raz vážnejšie hovorilo pred vyše desiatimi rokmi, keď boli hokejoví šéfovia požiadať vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara o patronát nad bratislavským turnajom B-kategórie MS 1995. Za dve miliardy mala vyrásť v susedstve jazera Kuchajda. "Polus nás vytlačil," myslí si hokejový exprezident.
Neskôr sa hovorilo o lokalite blízo letiska a teraz o petržalskom brehu Dunaja medzi Prístavným mostom a mostom Košická. "Primátor je úvahe naklonený a mesto s uvažovaným priestorom oboznámilo už kontrolnú skupinu medzinárodnej federácie pri našej kandidatúre na MS 2010," pripomína Nemeček.
Futbal chce zostať na Tehelnom poli
Slovenský futbal by najradšej zostal verný Tehelnému poľu. "Do konca roku 2008 musíme mať minimálne jeden štadión, ktorý spĺňa náročné kritériá UEFA. Veríme, že nová skupina vlastníkov Slovana dorieši problémy tak, aby bolo možné uvoľniť blokáciu na Daňovom úrade," nádejá sa prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec. To by podľa neho umožnilo výmenou za iné pozemky vo vlastníctve mesta, ktoré má záujem kúpiť istá investorská skupina, získať aj časť financií na výstavbu. Na otázku, či ide o pozemky na Kuchajde, na ktorých stoja futbalové ihriská menších bratislavských klubov, odvetil: "Nie som si istý, či sa to priamo dotýka týchto ihrísk. V každom prípade našou snahou je, aby padlo za obeť čo najmenej športovísk a aj za tie sa musia vybudovať náhradné."
Náklady na stavbu Národného futbalového štadióna s vyhrievaným trávnikom, krytými sedadlami pre 35- až 40-tisíc divákov a ďalšími požiadavkami, ktoré kladie Európska futbalová únia, odhaduje šéf zväzu na 1,2 až 1,5 miliardy Sk.
Keď si k tomu prirátate hokejové odhady, pričom v oboch prípadoch sú skôr podhodnotené, než nadhodnotené, vyjdú vám štyri miliardy. Parádny hlt pre štát, aj keď by znášal iba časť.
"To sú výnimočné investičné položky, ktoré sa nebudú opakovať," prízvukuje futbalový šéf. "Štadióny tohto typu sa všade vo svete stávajú aj turistickými magnetmi, ktorými sa metropoly pýšia."
Aké majú predstavy
Hokejisti
Zámer: multifunkčná hala na šport (zvlášť hokej) a kultúru
Miesto: Bratislava, pravý breh Dunaja
Kapacita: 12 000 divákov
Náklady: 2,5 miliardy korún
Zdroje: štát a súkromní investori
Futbalisti
Zámer: národný futbalový štadión pre reprezentáciu a Slovan
Miesto: Tehelné pole
Kapacita: 35- až 40-tisíc divákov
Náklady: 1,2 až 1,5 miliardy Sk
Zdroje: štát a súkromní investori