V Nízkych Tatrách je drevo v dolinách vyťažené, lesy tu nemajú taký stupeň ochrany ako vo Vysokých Tatrách, lesníci teda pracujú bez obmedzení. Na fotografii je dolina Malužina. FOTO SME - ANDREA HAJDÚCHOVÁ |
Spory lesníkov a ochranárov v Národnom parku Nízke Tatry nie sú zatiaľ také vypuklé ako vo Vysokých Tatrách. Správa parku zatiaľ lesníkov pri ich ťažbe príliš neobmedzuje. "Konflikty sú menšie, lebo kalamita nie je v piatom stupni ochrany a nie sú tu ani vyostrené osobné spory," hovorí šéf Správy NAPANT-u Marián Jasík.
Kalamita zasiahla najmä hospodárske lesy, na ktorých môžu lesníci hospodáriť bez obmedzení. Lesníci v Nízkych Tatrách nepotrebujú veľa výnimiek a niektoré doliny tak aj vyzerajú - cesty rozryté od traktorov, nové zvážnice v svahoch, plastové fľaše s olejom, v dolinách lesnícke stroje a maringotky, v ktorých lesníci spávajú, ponad lesné cesty naťahané oceľové laná.
"Čo bolo dostupné s traktormi či koňmi, je už vyčistené," hovorí lesný strážca Miro Kaliský a ukazuje, ako ďaleko sú lesníci ochotní po drevo zájsť. Do svahu so sklonom asi 50 percent lesníka v traktore vytiahne oceľové lano, dole sa spúšťa voľným pádom pomocou bŕzd. Po rozbahnenej ceste je pritom ťažké v daždi zísť aj pešo.
Pri čistení lesov po kalamite dokonca môžu lesníci vytiahnuť aj stojace stromy - ak bránia v spracovaní popadaného dreva. Kaliský sa však snaží s lesníkmi na "svojom" území dohovoriť. "Všetko záleží na lesníkovi," vysvetľuje. Úspech má v doline Malužiná - spracovanie kalamity tu prežilo niekoľko stojacich stromov a na lesníckych strojoch visia plastové tašky na odpadky.
Teraz by sa malo čistenie posunúť do strmých svahov smerom na hrebeň. Tam už však lesníci môžu naraziť na ochranárov. Aj Nízke Tatry totiž pripravujú zonáciu, ako bezzásahové sú v nej navrhnuté práve lesy okolo hrebeňa, biotopy európskeho významu.
Dnes je v piatom stupni ochrany asi 10 percent parku, ostatné je tretí stupeň, v budúcnosti chce správa parku dostať do bezzásahovej zóny 40 percent, teda asi 30-tisíc hektárov. Riaditeľ Jasík verí, že ak úrady rozhodnú o ponechaní dreva pri hrebeni, lesníci to budú rešpektovať.
Bezzásahové majú byť najmä ťažko dostupné miesta, s lesníkmi by teda mala byť ľahšia reč. Jablkom sporu sa však môžu stať niektoré doliny, napríklad v Bacušskej predali už štátne lesy drevo z kalamity súkromnej firme na vyťaženie, ochranári však záver doliny navrhujú do bezzásahovej zóny, drevo by tu teda malo zostať.
(haj)