O Tatry sa bijú lesníci a ochranári, padajú urážky

BRATISLAVA - Treba byť voči sebe ústretoví a upokojiť verejnú mienku, dohodli sa ministri životného prostredia a pôdohospodárstva László Miklós a Zsolt Simon v sobotu na Štrbskom Plese. Ministri za SMK tak reagovali na dva týždne trvajúce spory lesníkov

Tichá dolina spolu s Kôprovou (na obrázku dole) bola dva týždne zdrojom sporov ochranárov a lesníkov, ktorí tam vošli so strojmi, aby čistili lesné cesty a zvážnice. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA - Treba byť voči sebe ústretoví a upokojiť verejnú mienku, dohodli sa ministri životného prostredia a pôdohospodárstva László Miklós a Zsolt Simon v sobotu na Štrbskom Plese. Ministri za SMK tak reagovali na dva týždne trvajúce spory lesníkov a ochranárov pre ťažbu v Tichej a Kôprovej doline. "Situácii sa dalo predísť, keby obe strany spolu komunikovali," tvrdí aj tajomník Vládneho výboru pre Tatry Ivan Štefanec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štátne lesy TANAP-u vošli do dolín v chránenom území cez víkend a bez toho, aby informovali správu parku. Šéf lesov Peter Liška vysvetlil, že nejde o plošné odstraňovanie kalamitného dreva, ale o uvoľnenie ciest, čo povolilo aj ministerstvo životného prostredia. Vyčistiť cesty nariadili aj hasiči.

Do Tatier potom prichádzali novinári, ochranári podávali trestné oznámenia, no lesníci čistili ďalej. Liška odmietol obvinenia z arogancie a provokácie. V čistení podľa neho lesníci pokračovali, aby chránili majetok štátu a bránili škodám po prípadnom požiari. Zastavili sa až minulý štvrtok, keď ministerstvo pôdohospodárstva vyhlásilo, že cesty pre požiarnikov sú vyčistené. Hovorkyňa Katarína Czajlíková však dodala, že pokračovať budú vypratávaním haluziny.

SkryťVypnúť reklamu

"Sabotáž" a "genocída"

Tichá a Kôprová dolina sú len prejavom hlbších sporov, ktoré budú v Tatrách pokračovať. Lesníci a ochranári v skutočnosti nebojujú len o ťažbu či ponechanie kalamitného dreva v lese, ale aj o budúcu podobu najstaršieho parku a o vlastnú budúcnosť.

Obe doliny majú pre ochranárov veľký význam, v ich koncepcii sa mali stať jadrom bezzásahovej zóny, kde všetko riadi príroda. V Tichej doline už naplánovali náučný chodník po divočine. "Tu ležal krásny strom, hrčiak, tešil som sa, že sa rozloží a vyrastú na ňom nové stromčeky, ale štátne lesy sa rozhodli inak," ukazuje Karol Kaliský zo Správy TANAP-u miesto, ktoré mala označovať náučná tabuľa.

Štátnym lesom TANAP-u sa plán urobiť z dolín bezzásahové pásmo príliš nepáči, v ich návrhu tieto doliny neležia v bezzásahovej zóne celé. Už v novembri požiadali o výnimku na odstránenie dreva, Liška v televízii TA3 upozornil, že stále nedostali rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura pripomenul, že podľa dohody vo Vládnom výbore sa má urobiť o sporných územiach štúdia o dosahoch na životné prostredie - EIA.

Na oboch stranách dnes padajú silné slová, lesníci označujú ochranárov za "panelákové deti", ktoré sa učili o prírode v škole a chýba im "zdravý gazdovský rozum". "Stáli sme pri zrode týchto chránených území a teraz je lesník ako nadávka," hovorí lesník Ján Slivinský. Ochranári vraj "sabotujú" prácu lesníkov, keď bránia udeleniu výnimiek na ťažbu a odkôrnenie kalamitného dreva, ktoré má zabrániť rozmnoženiu lykožrúta. Lesníci tvrdia, že nie sú proti bezzásahovej zóne, len nesúhlasia so Správou TANAP-u, ktorá ju navrhla väčšiu.

Ochranári sú zas frustrovaní, že lesníci majú politickú podporu. Lesníkov majú za hlupákov, ktorí nepoznajú pojem ekosystém, žijú len pre zdravé stojace stromy, keď tie padnú, už nevidia dôvod územie chrániť. "Keby sme prijali zásadu, že suchý strom a mŕtve drevo do lesa nepatria, a v národnom parku by sme odstraňovali všetky mŕtve stromy, môžeme povedať, že by sme vykonávali genocídu asi 30 až 50 percent druhov," hovorí Kaliský.

SkryťVypnúť reklamu

Nech sa ochranári nestarajú

Riaditelia správy a lesov sarkasticky žartujú, ktorý z nich po prijatí novej koncepcie príde o stoličku. "Vzťahy sú napäté," priznáva Štefanec. Riešením je podľa neho práve dohoda o novom rozdelení parku na zóny.

Kým sa obe strany bijú, miestni a turisti majú jasno: "Ochranári by sa do toho nemali miešať, lesníci vedia, čo robia," hovorí Dana, rodáčka z Tatier, zamestnankyňa penziónu v Štrbe. Zuzana Garajová z Čadce je v Tatrách na dovolenke, Tichá dolina s popadanými stromami na ňu pôsobí deprimujúco, naopak, časti, ktoré už lesníci vyčistili a nechali iba pne, sú "atrakciou, za ktorou vidieť ľudskú ruku". Mária Špedková, ktorá svojich 54 rokov prežila vo Vyšných Hágoch, kde pracuje ako zdravotná sestra, by vypílila aj krivé a suché stromy, ktoré na kalamitisku zostali stáť, lebo pôsobia škaredo.

SkryťVypnúť reklamu

Turisti aj miestni na ochranárov väčšinou nadávajú a vymenúvajú osobné a sprostredkované zážitky o pokutách a šikanovaní. "Už dnes je v Tatrách 11 oblastí uzavretých pre návštevníkov, učí sa to aj na horolezeckom kurze," tvrdia horolezci na Štrbskom Plese.

Bezzásahovej zóny navrhovanej ochranármi sa boja aj vlastníci lesov, už dnes im totiž štát nevie vyplatiť náhrady za to, že v svojich lesoch nemôžu ťažiť. Obmedzení sa boja aj obce. Naposledy ochranári zamietli Ždiaru predĺžiť jedinú značkovanú cestu, ktorá z obce vedie až na vrchol Ždiarskej Vidly v Belianskych Tatrách.

Najťažšia úloha

"To bude naša najťažšia úloha, presvedčiť verejnosť," priznáva Juraj Švajda zo Správy TANAP-u. Tvrdí, že chcú park otvoriť návštevníkom. Navrhujú napríklad zrušiť zimnú uzáveru chodníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj lesníci aj ochranári používajú radi príklad jednej z tatranských prírodných rezervácii - Bielovodskej doliny. Nedávno tam nemohol súkromník postaviť bufet a toalety. Územie je v piatom stupni ochrany, kam však spadá aj parkovisko. Lesníci príklad používajú, aby dokázali absurditu postupu ochranárov. Ochranári ho používajú, aby ukázali, že nové rozdelenie Tatier na zóny je nevyhnutné.

Udalosti v Tichej a Kôprovej doline

Sobota 4. 6.

- Zberače Štátnych lesov TANAP-u ráno vošli do Tichej a Kôprovej doliny.

Pondelok 5. 6.

Lesoochranárske združenie VLK a Správa TANAP-u dáva podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Utorok 6. 6.

- Do dolín sa prišiel pozrieť tajomník Vládneho výboru pre Tatry Ivan Štefanec, lesníci podľa neho neporušujú zákon a chránia majetok štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Streda 7. 6.

Inšpektori kontrolujú zásah lesníkov, chcú zistiť, či sa nariadenie o vykonaní protipožiarnych opatrení nezneužilo. Štátne lesy TANAP-u odmietli, aby bol pri kontrole aj zástupca Správy TANAP-u.

Štvrtok 8. 6.

Inšpektori nariadili zásah v dolinách, v lokalitách, ktoré skontrolovali, zastaviť, lesníci sa presunuli do iných lokalít.

Piatok 7. 6.

Začala sa medzinárodná petícia na zastavenie ťažby v TANAP-e. Klub stráže prírody podal trestné oznámenie pre porušenie ochrany prírody a živočíchov.

Sobota 8. 6.

Štátne lesy TANAP-u odmietli správe parku vjazd do dolín.

Pondelok 9. 6.

Do Tichej doliny sa prišiel pozrieť minister životného prostredia, vyhlásil, že územie by malo zostať nedotknuté.

Streda 10. 6.

Popradská polícia urobila v dolinách obhliadku a začala trestné stíhanie.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtok 11. 6.

Lesníci ukončili čistenie ciest a zvážnic v Tichej a Kôprovej doline.

Sobota 18. 6.

Na Štrbskom Plese sa stretli minister pôdohospodárstva Zsolt Simon a životného prostredia László Miklós. Vyzvali obe strany na ústretovosť a dohodli sa, že v oboch dolinách sa už nebudú robiť žiadne zásahy. (haj)

FOTO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 452
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 394
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 444
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 624
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu