Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005
Bratislavský rodák Karl Benyovszky bol v tridsiatych rokoch 20. storočia veľkým popularizátorom a obdivovateľom mesta: o Bratislave a okolí napísal niekoľko príťažlivých kníh. V knihe o Železnej studničke opisuje údolie Mlynskej doliny - v tesnej blízkosti mesta tu v tom čase bolo možné nájsť príjemné zákutia na oddych, reštaurácie, výletné kaviarne, mlyny, jazerá a nádhernú scenériu romantického lesa. Údolie sa rozprestiera na hornom konci Vydrickej doliny. V 19. storočí sa Železná studnička stala obľúbeným výletným miestom obyvateľov neďalekého Prešporka.
Chuck Palahniuk: Ukolébavka
Odeon, Praha 2005, preklad Richard Podaný
Už štvrtá česká kniha jedného z najoriginálnejších súčasných amerických spisovateľov opäť prináša jeho obsesiu v hrdinoch-antihrdinoch a ich drsno-bizarných príbehoch. Autor kultového Klubu bitkárov vo svojom románe z roku 2002 popisuje život osamelého novinára, ktorému život zmení africká čierna mágia. Zistí, že na prvý pohľad nevinná uspávanka začne tomu, kto ju počúva, odrátavať posledné minúty života. A tak sa v spoločnosti realitnej maklérky a dvoch ďalších kumpánov vydáva naprieč Amerikou zničiť všetky výtlačky knihy, v ktorej sa uspávanka nachádza.
Katarína Gillerová: Dotkni sa ma, láska
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
V príbehu mladej ženy, ktorý sa nesie vo dvoch rozprávačských rovinách, sa autorka takisto ako vo svojom predchádzajúcom diele Láska si nevyberá zameriava na citové aj existenčné problémy ľudí, ktorí si ešte len hľadajú svoje miesto v živote. Zuzana, tráviaca väčšinu dní pri vedení účtov vo firme, kde je zamestnaná, je konfrontovaná s udalosťou, ktorá otrasie jej dôverou v kolegov. Akoby to ešte nestačilo, po čase prichádza aj zrada muža, ktorému sa po ťažkej traume zo študentských čias konečne odhodlala veriť. V núdzi však poznáš priateľa a Zuzana ich nedostatkom netrpí, či už v práci, alebo v súkromí.
Christopher Hale: Himmlerova křížová výprava
Columbus, Praha 2005, preklad Zdeněk Hajník
Jednu z najzvláštnejších dejín v kapitolách vedy rozdúchavanej ideológiou napísali nemeckí nacisti. V roku 1938 sa pätica dôstojníkov SS na príkaz svojho šéfa Heinricha Himmlera vydala na expedíciu do Tibetu s cieľom nájsť dôkazy podporujúce teóriu o dokonalej árijskej rase. O tom, čo všetko tam presne robili, sa píše v tejto knihe, ktorú autor poskladal z autentických súkromných denníkov účastníkov výpravy, dobovej tlače a odtajnených archívnych materiálov.
Boris Filan: Ľubošova finta
Ikar, Bratislava 2005
V knihe sú väčšinou príbehy z rozhlasovej Pálenice Borisa Filana. "Teší ma, že mi v rozhlase celé roky poskytujú taký priestor. Keby som mal sám seba namaľovať, bol by to obraz stromu. Na jeho konáre by sadali vtáky neskutočných príhod a voňavých kníh. Celý život pozorujem, prežívam a čítam neuveriteľné vecí, ale tú naozajstnú radosť z nich cítim, až keď o nich niekomu porozprávam. Môže vám to potvrdiť práve Ľuboš, môj najdávnejší kamarát a sused. Ako chalan som k nim do bytu vbehol aspoň desaťkrát za deň. A hneď od dverí som zo seba sypal, čo úžasné som v ten deň videl, čítal a počul," hovorí autor (her, ba)