O kreslo šéfa sa uchádzajú dvaja kandidáti. Doterajší predseda strany a minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník je prívržencom spojenia s Dzurindovou SDKÚ. Branislav Hochel presadzuje naopak samostatné fungovanie DS.
Kaník agentúre Sita povedal, že je za "také spojenie síl a značky s SDKÚ, ktoré vytvorí priestor na uskutočňovanie programu, ktorý je veľmi blízky SDKÚ a bude znamenať kontinuitu pôsobenia DS".
Hochel povedal, že podľa uznesenia minulého kongresu má DS pokračovať ako suverénny politický subjekt pripravený spolupracovať s programovo blízkymi stranami. Kaník podľa neho napriek tomu "vrátil do hry" tému zlúčenia SDKÚ.
"Som od začiatku proti fúzii s SDKÚ, preto ma množstvo ľudí zo strany vyzvalo, aby som proti nemu kandidoval," povedal SME Hochel. Na otázku, či voľba predsedu rozhodne aj o budúcnosti strany, Hochel odvetil, že minimálne bude dôležitým testom. Myslí si, že v tomto okamihu je proti spojeniu s Dzurindovou stranou asi 60 percent členov strany.
Prvý podpredseda strany Viktor Nižňanský povedal, že "hlavným mottom kongresu" nebude pozícia DS pred voľbami, o tom sa rozhodne až neskôr. Nižňanský hovorí, že DS je najbližšia SDKÚ a Kaník ako člen vlády mohol aj vďaka SDKÚ napĺňať program DS.
DS sa už len zriedka objavuje v prieskumoch verejnej mienky, čo jej tiež môže sťažiť vyjednávaciu pozíciu. Nižňanský však hovorí, že DS má stále dobré zastúpenie v komunálnej sfére, má lukratívnu značku a približne 1700 členov. (sp)