Slávna bitka pri Waterloo medzi francúzskou a anglickou armádou prežije zajtra na pôvodnom mieste svoju veľkú rekonštrukciu. Už včera mal predohru iný francúzsko-britský spor v bruselskej budove Európskej rady, vzdialenej len 20 kilometrov od niekdajšieho bojiska.
Briti a Francúzi síce nepoužili zbrane, ale viedli rovnako neľútostný zápas o budúci rozpočet Európskej únie. Dramatický vývoj druhého dňa summitu spočiatku naznačoval, že na rozdiel od Waterloo táto bitka nebude mať víťaza. Iba jedného porazeného - a tým bude Európska únia.
Už od rána sa totiž v kuloároch šírili väčšinou pesimistické správy. "Popoludní sa to skončí, dohoda nie je možná," tvrdili diplomati, ktorí priebežne vychádzali z rokovacej sály, aby informovali novinárov. V tejto atmosfére švédsky premiér Goran Perssom vyzval svojich kolegov, aby si dala únia radšej rok času na vyrokovanie lepšieho rozpočtového výhľadu. "Je lepšie počkať rok, ako schváliť ďalší zlý rozpočet," povedal Persson.
Podobný scenár deň predtým zvolili európski lídri v prípade európskej ústavy, ktorú na rok zmrazili, aby získali čas na odpoveď, kam bude únia smerovať. Niekoľko členských krajín na toto rozhodnutie včera zareagovalo odložením referenda či ratifikácie euroústavy v parlamentoch.
Summit sa včera pokúšal zachrániť premiér predsedajúceho Luxemburska Jean-Claude Juncker, ktorý rozbehol niekoľkohodinový kolotoč dvojstranných rokovaní. Štátnici, ktorí práve nerokovali, odpočívali na chodbách alebo sa dokonca ako taliansky premiér Silvio Berlusconi alebo nemecký kancelár Gerhard Schröder išli vyspať do hotela. "Vidím to päťdesiat na päťdesiat, " komentoval situáciu český premiér Jiří Paroubek.
V čase našej uzávierky lídri ešte horúčkovito rokovali. Všetci mali veľkú motiváciu. Európska únia potrebuje v čase krízy spôsobenej prepadom euroústavy dokázať, že sa vedia dohodnúť a je schopná ďalej fungovať.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel