Ariel Šaron má doma problémy: protesty osadníkov sa stupňujú. Riceová ho príde podporiť. FOTO- REUTERS |
Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová je na Blízkom východe. Vo funkcii už síce navštívila Izrael aj palestínske územia a bola aj v Iraku, ale táto cesta má byť prielomom. Nejde len o jej diplomatickú premiéru v niektorých krajinách regiónu (Jordánsko, Egypt, Saudská Arábia). Američania opäť potrebujú ukázať, že Blízky východ zostáva jednou z ich priorít.
To všetko v čase, keď po vlne povzbudzujúcich signálov z Bagdadu, Ramalláhu či Bejrútu, prichádza vytriezvenie a stagnácia.
Najokatejším príkladom je izraelsko-palestínsky konflikt. Izraelský premiér Ariel Šaron stráca podporu pre svoj plán odchodu z Gazy a palestínsky líder Mahmúd Abbás zlyháva pri odzbrojovaní teroristov. Jediný, kto z toho profituje, je teroristické hnutie Hamas, ktoré sa pomaly profiluje ako politická sila a už rokuje so svetovými diplomatmi nižšieho rangu.
Riceová bude preto najmä v Jeruzaleme opatrná, aj keď pred cestou kritizovala Izrael za neprijateľné zbrojárske obchody s Čínou. Vo Washingtone vedia, že Šaron čelí vnútropolitickej kríze pre evakuáciu Gazy, a tak od neho nebudú podľa diplomatov citovaných v denníku Jerusalem Post požadovať ďalšie ústupky Palestínčanom. Šaron sa tomu napokon aj šikovne vyhol: odmietol vystúpiť na spoločnej tlačovke s Riceovou, takže všetko, čo si povedia, zostane nezaznamenané.
Premiér má aj iný dôvod, prečo sa nechce s Riceovou ukazovať. Môžu za to vyhlásenia úradníkov z amerického ministerstva zahraničia, že Američania sú ochotní začať dialóg s umiernenými členmi hnutia Hamas, ktoré volá po zničení židovského štátu.
Ešte pred Šaronom bude Riceová dnes hovoriť s palestínskym lídrom Mahmúdom Abbásom. Zrejme mu zopakuje jeho sľub, že zreformuje bezpečnostné sily, ktorý dosiaľ nesplnil. Opýta sa aj na to, čo chce urobiť s raketami Kassám, ktoré napriek obdobiu pokoja dopadajú až do izraelského vnútrozemia.
Riceová bude v Ramalláhu hovoriť aj o príprave utorkového summitu Šaron - Abbás. Ten je výsledkom amerického tlaku, lebo ani jeden z lídrov sa neponáhľa stretnúť toho druhého.
Zo stretnutí v Ramalláhu a Jeruzaleme sa neočakávajú zásadné výstupy: Riceová príde len povzbudiť a popchnúť miestnych, aby Washingtonu nekazili jeho plány.
Zaujímavejšie by to mohlo byť v Egypte, kam mala ísť Riceová už v marci, ale na protest proti zatknutiu významného disidenta Káhiru obišla. Práve v Káhire má hlasno hovoriť o potrebe demokratických a sociálnych reforiem. Svojim spojencom zo Saudskej Arábie, Egypta a Jordánska tam má zdôrazniť, že čiastkové reformy nestačia.