FOTO |
Podobne ako v prípade textilu od prvého januára tohto roku prestal platiť systém ochranných kvót aj na dovoz obuvi, ktorý sa postupne uvoľňoval po vstupe Číny do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001. Uvoľnenie okamžite spôsobilo niekoľkonásobný nárast dovozu a protesty európskych výrobcov textilu a odevov. Po dohode Európy s Čínou o obmedzení dovozu textilu do roku 2007 o osem až 12,5 percenta v niektorých kategóriách, sa Brusel zameral na obuv. Lacné topánky z Číny totiž rovnako ako oblečenie zaplavili európske trhy.
Štatistiky hovoria, že dovoz obuvi z Číny do Európskej únie sa od januára do apríla tohto roku sa zvýšil o 680 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Za prvé štyri mesiace sa do únie doviezlo takmer 162 miliónov párov obuvi vyrobenej v Číne. Pritom za celý rok 2004 dovoz čínskej obuvi predstavoval približne 116 miliónov párov. Z ostatných krajín sveta sa do Európskej únie doviezlo za prvé štyri mesiace tohto roka asi 349 miliónov párov obuvi.
Čínska obuv v európskych obchodoch prekáža najmä Talianom - tradičnej obuvníckej veľmoci. Talianski obuvníci tvrdia, že čínske topánky sa v Európe predávajú za cenu, ktorá je nižšia ako výrobné náklady. Podľa generálneho riaditeľa talianskej národnej asociácie výrobcov obuvi Leonarda Soanu je priemerná cena páru koženej obuvi dovezenej z Číny 2,4 eura. "Za tie peniaze si my nekúpime ani len suroviny na výrobu takého páru," citovala agentúra Reuters Soanu. "Potrebujeme, aby únia konala rýchlo. Ak sa tak nestane, bude to katastrofa pre našich výrobcov."
Brusel preto na žiadosť európskych obuvníkov začal dovozy monitorovať. Ak by sa ukázalo, že čínski výrobcovia v Európe predávajú topánky za dumpingové ceny, teda pod výrobné náklady, môžu európske úrady uvaliť na dovozy clo.
Podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie môžu krajiny zaviesť ochranné opatrenia voči akémukoľvek tovaru dovážanému z Číny, ak preukážu, že v danom prípade ide o dumping, čiže o nekalé oceňovanie.
Preukázanie dumpingu by znamenalo, že európski obuvníci sú skutočne poškodzovaní.
Vyšetrovanie dovozu obuvi z Číny už inicioval európsky komisár obchodu Peter Mandelson.