BRATISLAVA - Slovenský plynárenský priemysel by sa mal po rozdelení skladať zo štyroch spoločností. Jednou je materská firma, dve sú na distribúciu a prepravu a štvrtá - kľúčová - bude spravovať aktíva celého holdingu. Vyplýva to z koncepcie rozdelenia podniku, o ktorej tento týždeň rokovala koaličná rada.
Materiál vláda zaradila na rokovanie budúci týždeň ako tajný.
Rozdelenie podniku by malo priniesť transparentnú a jednoduchú kontrolu každej dcérskej spoločnosti. Ak však budú všetky aktíva sústredené do jednej z nich, priehľadnosť celého holdingu bude sťažená. Problém bude mať najmä Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý schvaľuje cenu plynu.
Koncepciu na rokovaní rady zatiaľ zablokovalo KDH. Jeho podpredseda Pavol Minárik sa k obsahu priamo nevyjadril, ale povedal, že "ak by bol spôsob delenia podniku zvyčajný, asi by sme ho boli akceptovali. Keďže sme si nemysleli, že je v poriadku, tak sme ho zavetovali". Dodal, že KDH v takto navrhnutom spôsobe nevidí záruky dosahov na cenu plynu alebo na budúce výnosy.
Podľa podpredsedu Smeru Igora Šulaja mala vláda materiál zverejniť. "Ide o majetok, ktorý vlastní z viac ako 50 percent štát, preto nakladanie s takýmto majetkom nesmie byť tajné."
Rozdelením podniku sa predpokladá účtovný zisk vo výške 100 miliárd, ktorý vznikne v súvislosti s precenením majetku. Podľa koncepcie by mal byť tento zisk vyplatený akcionárom vo výške 50 miliárd korún ešte pred voľbami v roku 2006, štátu by pripadlo 25 miliárd.
Zisk však nebude krytý reálnymi peniazmi. Ekonóm Pavol Kárász povedal, že zmyslom precenenia aktív a následného vytvorenia tzv. záporného goodwillu je znížiť rozdiel medzi jeho hodnotou pred a po rozdelení. "Keby bol tento rozdiel veľmi veľký, mohlo by to vyvolávať rôzne otázky ohľadom výhodnosti nedávnej privatizácie 49 percent akcií SPP. Účtovný zisk, ktorý týmto spôsobom vznikne, je v súlade s účtovnými postupmi."
Podľa Kárásza ak bude chcieť podnik vyplácať dividendy, firma si na to asi bude musieť vziať úver. "50-miliardovú hotovosť k dispozícii nemá na Slovensku žiadny podnik. Splácanie úveru bude znamenať, že ziskovosť firmy klesne."
Šulaj, ktorým je audítorom a daňovým poradcom, povedal, že jeho zaujíma otázka cenovej kalkulácie a životnej úrovne občanov. Podľa neho hrozí, že cena plynu bude stúpať. "Stomiliardový majetok sa dostane priamo do nákladov cez zásoby alebo sa bude odpisovať. Vzniknú vyššie náklady a toto precenenie bude posudzovať Úrad na reguláciu sieťových odvetví. Ten je v rukách prirodzených monopolov, nevie si zastať svoje postavenie, čo vidieť aj na súčasných cenách."
(iš, dro)