vensku. Neskôr si Voskovec ako utečenec pred nacistami a potom aj komunistami bol nútený vybudovať v americkej emigrácii druhú kariéru. Werichovo sté výročie narodenia pripadlo na február, od narodenia Voskovca uplynie ten istý čas práve zajtra.
Zo slávnej dvojice V+W bol Voskovec tým, o ktorom sa hovorilo vždy menej. Komunistická sila sa jeho meno snažila vymazať zo sveta. Charizmatický a noblesný človek začínal ako červenajúci sa milovník, aby sa neskôr stal nielen cenným hercom, komediantom a tragédom, režisérom a básnikom, ale aj tvorcom koláží, smelým literátom a prekladateľom.
V roku 1927 V+W napísali Vest Pocket Revue - voľné pásmo scénok, piesní a dialógov. Úspech dvoch klaunov v čudesných načesaných parochniach a bielych maskách, ktorí sa oslovovali "pane kolego", znamenal prielom na scéne Osvobozeného divadla.
Spoločne s geniálnym skladateľom a klaviristom Jaroslavom Ježkom vytvorili originálny autorský tím, ktorý vytvoril hudbu a texty piesní k väčšine hier V+W.
Po mníchovskej dohode sa začali sťahovať mraky aj nad Osvobozeným divadlom. Voskovec spoločne s Werichom a Ježkom odchádzajú do USA - do krajiny, ktorú doteraz poznali len z filmov. Snažia sa však udržiavať kontakt s divadlom, v roku 1945 napríklad debutovali aj na Broadwayi. Voskovec v USA ešte nejaký čas zostal, venoval sa režijnej a rozhlasovej práci. Po jeho návrate do Československa v roku 1946 sa dvojica pokúšala o obnovenie ducha divadla - bohužiaľ už bez Ježka, ktorý v Amerike zomrel.
Podmienky a mentalita ľudí však boli už celkom iné. Nedarilo sa im ani spoločne písať - dvaja autori, ktorí k sebe patrili ako nikto iný, boli naraz v koncoch. V roku 1947 sa V+W rozchádzajú. Ich umelecké odlúčenie však nemalo vplyv na celoživotné priateľstvo. Voskovec bol v tom čase už po druhý raz ženatý, po rozvode s Francúzskou Madeleine si vzal americkú divadelníčku Anne, s ktorou mal dcéry Victoriu a Georgiu. Po smrti Anne sa po tretí raz oženil s herečkou Christine.
Po komunistickom puči v roku 1948 Voskovec odišiel do Paríža a pracoval pre UNESCO, o dva roky neskôr zamieril znovu do USA. Bol však obvinený z komunistickej orientácie, internovaný a úrady ho 11 mesiacov preverovali. Boj za očistenie svojho mena nakoniec vyhral.
Činorodý muž s poameričteným menom George Voskovec sa uplatnil celom rade úloh, bol úspešný aj na Broadwayi. Jeho známym kúskom je úloha porotcu číslo 11 z drámy Dvanásť rozhnevaných mužov, kde sa objavil spolu s legendárnym Henrym Fondom.
Rodák zo Sázavy na Kutnohorsku zomrel 1. júla 1981 na kalifornskom ranči na pooperačnú embóliu. Wericha prežil len o osem mesiacov. Urna s Voskovcovým popolom bola v roku 1990 uložená vedľa pozostatkov jeho divadelného partnera na Olšanských cintorínoch. (čtk)