Bambusy v nádobách rastú rýchlo. |
Bambus je rýchlo rastúca, nenáročná rastlina so zaujímavým vzhľadom. Znáša všetky stanovištia v polotieni, vyžaduje si kyprú, priepustnú a humóznu pôdu. Vysádzame ho na jar alebo v lete. Po výsadbe potrebuje pravidelnú závlahu a štartovaciu dávku špeciálneho hnojiva, napríklad Kristalon špecial. Ďalšiu dávku hnojiva pridáme na jeseň, čím podporíme otuženie bambusu pre zimné mesiace. Mladé rastliny počas prvých zím chránime rohožou alebo vrecovinou. Neskôr už vydržia aj teploty do - 25 stupňov.
Mnoho druhov bambusov má však veľkú nevýhodu - vytvárajú početné podzemné výhony, ktoré dokážu pretrhnúť fóliu na dne jazierka, rásť pod cestičkou alebo zaplniť celý záhon kvetín. Tieto druhy preto vysádzame so zábranou. Najobľúbenejšie sú druhy, ktoré rastú kompaktne a husto, pričom nevytvárajú podzemky. Patrí medzi ne napríklad Fargesio murielae, ktoré dorastá do výšky 2 až 4 metre. Steblá má husto olistené po celej dĺžke a je veľmi dekoratívny. Hodí sa na živé ploty a tiež do nádob.
Bambusy pestované v nádobách nie sú také odolné proti zime a potrebujú o niečo väčšiu starostlivosť oproti druhom v záhradách. Ich výhodou je však to, že rýchlo vyrastú a tvoria dekoratívnu ochranu vhodnú na terasu alebo balkón. Aby sa bambusy vyrovnali s obmedzeným životným priestorom, potrebujú pravidelnú závlahu a prihnojovanie. Aby koreňový bal v zime nepremŕzal, treba nádobu dôkladne zabaliť a postaviť napríklad do studenej garáže. Nezabudnime, že bambus v nádobe potrebuje občasnú zálievku aj v zime, inak uschne.
Pučiace odrezky
V poslednom období sa v kvetinárstvach stretávame s pučiacimi odrezkami, ktoré nazývame bambus pre šťastie. V skutočnosti nejde o bambus, ale o dracénu.
Odrezky vložíme do vody, ktoré po čase zakorenia a na vrchole vyrastú lístočky. Ako sa o tieto rastliny staráme? Vodu v nádobe každý týždeň vymieňame, porast však netreba prihnojovať. Rastliny umiestnime na parapetnú dosku v polotieni alebo v tieni. Vyhovujú jej tmavé kúty bytu či kancelárie. Ak sú vystavené slnečným lúčom, lístky sa sfarbujú dožlta.
Bambus pre šťastie. FOTO - ARCHÍV |
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ