BRATISLAVA - Rok pred voľbami sedí v parlamente 22 nezaradených poslancov zo 150. Strany vinia poslancov, že odišli pre svoje nenaplnené osobné ambície. Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že odchody poslancov sú "svedectvom, ako strana pracuje so svojimi členmi".
Poslancov doteraz stratili vládne SDKÚ a ANO, opozičné HZDS a KSS. Podľa Zuzany Martinákovej sa klub SDKÚ po ich odchode stmelil na báze mocenskej strany so silnými ekonomickými záujmami.
Ak však SDKÚ stratí moc a aj vplyv, tak môže podľa Martinákovej drobenie Dzurindovej strany pokračovať.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner vníma odchody poslancov ako dôsledok rozdielnej predstavy o "vnútornom fungovaní strany a ako sa táto záležitosť vykomunikovala s lídrom".
Až 13 poslancov opustilo doteraz HZDS. Len tento týždeň odišli Miroslav Maxon a Eva Antošová. Podpredseda HZDS Milan Urbáni hovorí, že keby HZDS vládlo, tak by mu poslanci pribúdali. Za dôvod odchodu označil "nenaplnené ambície".
Podľa Urbániho by pomohlo zavedenie imperatívneho mandátu do ústavy. Ak by poslanec stranu opustil, musel by jej vrátiť mandát v parlamente. Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský, ktorý prišiel do parlamentu vo farbách HZDS, hovorí, že poslanec nie je "rukojemníkom" strany. O aktuálnom odchode ďalších dvoch poslancov z HZDS povedal, že "Maxon si uvedomil teraz to, čo my sme si uvedomili na Vianoce 2002, že HZDS nie je reformovateľné". (sp)