Kokaín mal dlho povesť drogy bohatých, dnes ho však užíva čoraz viac manuálne pracujúcich ľudí. Prielom nastal, keď vďaka dobre fungujúcemu zásobovaniu cez Španielsko rapídne klesli jeho ceny. Zatiaľ čo pred siedmimi rokmi stál jeden gram osemdesiat libier, dnes je to už len polovica. Ako modernú "víkendovú drogu" si ho tak môže dovoliť aj človek s priemernými príjmami.
Kokaín je druhou najpopulárnejšou drogou hneď po marihuane. Nespôsobila to len klesajúca cena. Tanečná droga 90. rokov - extáza - stála pred desiatimi rokmi pätnásť libier a dnes už len jednu. Napriek tomu sú z nej mladí unavení, jej popularita upadá.
Naopak, hraníc nemá uctievanie celebrít, ktorým sa akosi automaticky pripisuje kokaín. Prechod od amfetamínov k tejto droge podľa odborníkov poukazuje na zmenu hodnôt mladých ľudí. Zatiaľ čo kedysi chceli byť matky učiteľkami či zdravotnými sestrami, nedávny výskum ukázal, že tretina mladých žien považuje za atraktívne povolanie brušnej tanečnice. Tá je vždy bližšie k vysnenej sláve než sestrička pomáhajúca vratkým starenkám na toaletu.
Prieskum britskej kriminálnej scény zverejnený minulý mesiac ukázal, že kokaín užívajú viac ľudia so stredným a nižším vzdelaním a manuálne pracujúci robotníci a nie príslušníci vyšších tried. To je prielom, chudobní sa vyrovnali ba predstihnú bohatých. Viac ako pol milióna ľudí užíva drogy zaradené do najtvrdšej A-kategórie a spotreba kokaínu sa za necelé desaťročie zvýšila na štvornásobok.
Spolu s tým sa zvyšuje aj zadlženosť mladých ľudí. Čoraz viac univerzitne vzdelaných ľudí žije aj okolo tridsiatky s rodičmi, lebo majú dlhy z univerzity a situácia na trhu s nehnuteľnosťami im bráni postaviť sa na vlastné nohy.
Ďalšou cestou k dlhom sú drogy. Nejde o ľudí, ako ich zvyknú vykresľovať protidrogové kampane, teda trosky ktoré neváhajú pre jednu dávku zabiť vlastných rodičov.
Je to generácia vychovaná vo svete, kde banky umožňujú každému s pravidelným príjmom zadlžiť sa viac než je únosné. Kokaínovú sekeru majú zástupcovia celého sociálneho spektra, od advokátov až po vylepovačov plagátov, čo sa cez víkend radi zabavia.
Rizikom tejto drogy nie je len väčšia pravdepodobnosť zlyhania srdca či depresie, ale aj nevhodné kombinovanie s alkoholom. Tekutý pilier britskej spoločnosti reaguje s kokaínom tak, že v mozgu vzniká ešte nebezpečnejšia droga, ktorá je jedovatejšia než samotný alkohol či kokaín.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ, Londýn pre SME